خواص دارویی روغن زیتون تلخ چیست؟

خواص دارویی روغن زیتون تلخ چیست

روغن زیتون تلخ یا به اصطلاح روغن زیتون فرابکر با کیفیت ترین نوع روغن زیتون است. متاسفانه در بازار به دلیل مایع بودن این روغن، امکان تقلب در آن زیاد است و تشخیص روغن زیتون اصلی از روغن زیتون فرابکر تقلبی برای افراد غیر متخصص فراهم نیست. متقلبین با اضافه کردن رنگ، اسانس و طعم دهنده های شیمیایی روغن بی کیفیت را به عنوان روغن زیتون تلخ می فروشند. اگر بدانید که خواص دارویی روغن زیتون تلخ چقدر زیاد است، مزه تلخ آن را تحمل کرده و با هدف بهبود سلامتی از این روغن استفاده می کنید.

متاسفانه اغلب افراد به دلیل مزه تلخ اولیه این روغن در دهان از خوردن آن اجتناب می کنند. عوامل متعددی در کیفیت روغن زیتون تلخ تاثیر گذار هستند. به عنوان مثال روغنی که از زیتون های ماری گرفته می شود نسبت به سایر انواع زیتون از کیفیت بهتری برخوردار است. همچنین منبع آب مورد استفاده در آبیاری درخت زیتون نیز در طعم و عطر میوه زیتون آن درخت تاثیر دارد. برخی افراد نسبت به بوی روغن زیتون حساس هستند بنابراین از روغن زیتون های بکر و یا تصفیه شده استفاده می کنند. لازم به ذکر است که روغن زیتونی تحت عنوان روغن زیتون بدون بو وجود ندارد و متاسفانه این نوع روغن بی کیفیت ترین و تقلبی ترین روغن زیتون موجود در بازار است.

روغن زیتون تلخ چیست و چه تفاوتی با روغن زیتون معمولی دارد؟

به طور کلی روغن زیتون های موجود در بازار بر اساس اینکه فرایند روغن گیری آن ها به چه صورت بوده به سه دسته اصلی تقسیم بندی می شوند. این دسته بندی شامل روغن زیتون فرابکر، روغن زیتون بکر و روغن زیتون خالص یا همان معمولی می باشد.

روغن زیتون تلخ ( فرابکر)

روغن زیتون تلخ که در بین مردم با نام فرابکر معرفی شده، با کیفیت ترین روغن زیتون است و بعد از فرایند روغن گیری از زیتون ها، محصول نهایی تصفیه نشده و به همان صورت مورد استفاده قرار می گیرد. این روغن هیچ افزودنی شیمیایی ندارد و نسبت اولئیک اسید آن از دو نوع روغن زیتون دیگر کم تر است. ویتامین ها و مواد مغذی موجود در روغن زیتون تلخ بسیار بیش تر است.

روغن زیتون فرا بکر طعم واقعی و تند خود میوه زیتون را دارد. همچنین خواص دارویی روغن زیتون تلخ نسبت به سایر روغن زیتون ها بسیار بیش تر است. اما دسترسی به روغن زیتون تلخ اصیل و ارگانیک زیاد راحت نیست و باید مواظب متقلبین باشید. روغن زیتون فرابکر، سبز رنگ است و تیره تر به نظر می آید.

روغن زیتون خالص (معمولی)

روغن زیتون معمولی بین دو دسته دیگر از کیفیت کم تری برخوردار است. این روغن، ترکیبی از روغن زیتون تصفیه شده و فرابکر است و در فرایند تصفیه و رفع عیوب میوه، در آن از مواد شیمیایی استفاده می شود. معمولا این روغن را برای پخت و پز استفاده می کنند؛ زیرا دارای مقادیر بیش تری اولئیک اسید (3 تا 4 %) است و طعمی خنثی دارد. رنگ روغن زیتون خالص نسبت به روغن فرابکر روشن تر است.

به طور کلی هر نوع روغن زیتون طبیعی ارزش استفاده و خواص خود را دارد. اما بسته به نوع و هدف استفاده شما از روغن زیتون باید روغن مناسب خود را تهیه کنید. برای درمان و خوردن، توصیه ما به شما استفاده از روغن زیتون تلخ است. همچنین پیشنهاد می کنیم برای استفاده در پخت و پز و سالاد از روغن زیتون معمولی استفاده کنید. روغن زیتون بکر نیز حد واسط این دو نوع روغن زیتون است و برای خوردن و استفاده موضعی پیشنهاد می شود.

چرا روغن زیتون تلخ بخوریم؟

همان گونه که بالاتر به آن اشاره شد روغن زیتون تلخ با کیفیت ترین حالت روغن زیتون است و خواص دارویی بسیاری دارد. یکی از مواد موثر موجود در روغن زیتون پلی فنول است. این ماده در اکثر گیاهان تلخ مزه مانند چای سبز و قهوه و زیتون و… وجود دارد. پلی فنول با خنثی سازی رادیکال های آزاد موجود در بدن از ابتلا به سرطان و مرگ سلول ها جلوگیری می کند.

رادیکال آزاد در بدن اتم یا یونی است که در لایه آخر الکترونی آن الکترون جفت نشده و الکترون از نوع آزاد وجود داشته باشد. این نوع اتم ها منجر به سرطانی شدن سلول و اندام و بسیاری از بیماری های خطرناک دیگر می شوند. همچنین پلی فنول به روغن زیتون خاصیت ضد التهابی می دهد. در نتیجه خوردن و به طور کلی استفاده مداوم و افزودن روغن زیتون تلخ در برنامه غذایی هر فردی ضروری است.

خواص دارویی روغن زیتون تلخ چیست؟

خواص دارویی روغن زیتون تلخ زیاد است و برای درمان و بهبود بسیاری از بیماری های ساده تا پیچیده مورد استفاده قرار می گیرد. به طور مثال بیش تر افراد از روغن زیتون تلخ برای بهبود کیفیت بینایی استفاده می کنند. روغن زیتون تلخ مقادیر زیادی ویتامین A دارد. این ویتامین در تولید گیرنده های بینایی چشم موثر است. همچنین برای درمان بیماری هایی مانند تب های مزمن و قطع شونده، عفونت های لوله گوارش و دفع انگل کاربرد دارد.

روغن زیتون تلخ با چربی غیر اشباع خود به درمان یبوست در کودکان و بزرگسالان نیز کمک کرده و از ابتلا به بیماری های جدی ناشی از یبوست و چاقی جلوگیری می کند. در گذشته از این روغن و برگ های درخت آن به عنوان حشره کش استفاده می شد؛ زیرا روغن زیتون تلخ دارای آزادیراختین است.

کاربرد های درمانی زیتون تلخ در کشور های مختلف

با توجه به اینکه روغن زیتون یکی از پرکاربرد ترین روغن های نباتی از دیر باز تا امروز بوده و هست، هر کشوری در زمینه خاصی از آن استفاده می کند. در ادامه مقاله می خواهیم با فرهنگ برخی کشور ها در استفاده از روغن زیتون تلخ آشنا شویم.

  • در هند مردم محلی از روغن زیتون تلخ به عنوان یک ضد عفونی کننده طبیعی و ضد انگل گوارشی استفاده می کنند.
  • در چین با جوشاندن برگ درختان زیتون تلخ، ماده ای برای رفع سنگینی روده ها و یبوست بدست می آورند و استفاده می کنند. همچنین چینی ها برای معالجه شکم درد و مراقبت های زیبایی پوست هم این روغن پر خاصیت را مورد استفاده قرار می دهند.
  • در شبه جزیره مالایا از ریشه بسیار تلخ درخت زیتون تلخ برای رفع مشکلات پوستی استفاده می شود و مانند سایر کشور ها خواص ضد میکروبی، ضد کرم و انگل گوارشی این روغن نیز کاربرد دارد.
  • میوه درخت زیتون تلخ در کشور فیلیپین به عنوان درمانی برای تب، هذیان، بیماری های رحمی و ترشح غیر ادراری اسپرم و فتق مورد استفاده قرار می گیرد و محبوبیت زیادی دارد.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم درباره خواص دارویی روغن زیتون تلخ و موارد استفاده از این روغن خارق العاده توضیحاتی بدهیم. روغن زیتون خصوصا اگر از نوع تلخ یا فرابکر باشد تقریبا برای تمامی دستگاه های داخلی بدن مفید است و حضور آن در برنامه غذایی تمامی افراد جامعه توصیه می شود. این گیاه به صورت کلی خاصیت دفع حشرات و کرم های گوارشی را دارد. همچنین در مقادیر پایین میوه زیتون تلخ سمی است و مصرف خام و بیش از اندازه آن احتمال مسمومیت را افزایش می دهد.

در عین حال مردم محلی از زیتون تلخ به عنوان داروی روماتیسم، مدر، تب بر و آرام بخش استفاده می کنند. به طور کلی استفاده از روغن زیتون فرابکر در پخت و پز توصیه نمی شود و برای نگهداری آن باید حساسیت زیادی به خرج دهید. اگر از روغن زیتون برای پخت و پز استفاده می کنید، بهتر است با حرارت ملایم رو به پایین کار این کار را انجام دهید. زیرا روغن زیتون در برابر حرارت مقاومت پایینی دارد و خواص خود را از دست می دهد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *