چند نوع زیتون و روغن زیتون داریم؟

انواع روغن زیتون

روغن زیتون با داشتن خواص بالا و طبیعی خود برای بدن و بسیاری از فرآیند های طبیعی آن مفید است. میوه زیتون در مناطق مدیترانه ای بهتر رشد می کند و روغن زیتون هم از میوه آن با فرایند های مختلف تهیه می شود. انواع روغن زیتون و طرز تهیه آن ها به طور مستقیم به نوع زیتون بستگی دارد. علاوه بر انواع میوه زیتون، روش های مختلف تهیه روغن زیتون هم روی به وجود آمدن انواع این روغن ها تاثیر گذار است. در این مطلب همراه ما باشید تا شما را با انواع زیتون و روغن آن آشنا کنیم.

چند نوع زیتون و روغن زیتون داریم؟

با توجه به غذایی که می پزید یا سلیقه ای که دارید می توانید یکی از انواع زیتون های موجود در بازار را بخرید. زیتون در مدل های مختلف با طعم شور، تلخ و شیرین موجود است. از مدل های مختلف این میوه می توان انواع روغن زیتون را هم تولید کرد. ولی انتخاب نوع زیتون مصرفی توسط شما به سلیقه و نیازتان بستگی دارد. آیا می خواهید محبوب ترین زیتون هایی را که بیش تر از آن ها استفاده می شود، بشناسید؟

زیتون کالاماتا

زیتون کالاماتا

زیتون کالاماتا یکی از انواع مشهور انواع زیتون است که بیش تر در یونان کشت می ‌شود. این نوع زیتون طعم تلخ و متمایل به شوری دارد و معمولا در سالاد ها و پیتزا ها استفاده می‌ شود. زیتون کالاماتا از مواد معدنی پر خاصیتی نیز برخوردار است.

زیتون کوربلو

زیتون کوربلو یکی دیگر از انواع مشهور زیتون است که در ایتالیا کشت می‌ شود. این نوع زیتون را می توانید در انواع سالاد ها و پیتزا ها استفاده کنید که طعمی تلخ و شور دارد.

زیتون سیاه

زیتون سیاه

مشهور ترین و محبوب ترین نوع این میوه، زیتون سیاه است. در غذا های مختلف این زیتون را به شیوه های متفاوتی استفاده می کنند. برای مثال به جای استفاده از انواع روغن زیتون می توانید حلقه هایی از زیتون سیاه را در غذای خود قرار دهید. از کاربرد های زیتون سیاه می توان به استفاده از آن در زیتون پرورده یا مصرف آن همراه با غذا اشاره کرد.

زیتون مانزانیلا

زیتون مانزانیلا

زیتون مانزانیلا یکی از انواع محبوب زیتون است که در فیلیپین کشت می ‌شود. این نوع زیتون طعم شیرین و مشابه مربا دارد که برای تهیه تنقلات و خوراکی های شیرین قابل استفاده است. بر خلاف انواع روغن زیتون نیازی نیست نگران طعم و عطر نا مطبوع این زیتون باشید. البته از زیتون مانزانیلا چندان روغن نمی گیرند.

زیتون نیوا

زیتون نیوا یکی دیگر از انواع مشهور زیتون است که در شیلی کشت می ‌شود. این نوع زیتون دارای طعم شیرین و متمایل به مربا است و برای تهیه تنقلات و خوراکی ‌های دیگر استفاده می ‌شود.

در صورتی که برای مصرف در غذا از انواع روغن زیتون استفاده می کنید، روغن زیتون های پالایش شده و سبک تر مناسب هستند؛ زیرا طعم ملایم تر و دلچسب تری دارند. اگر طعم و مواد مغذی موجود در روغن زیتون برایتان اهمیت بیش تری دارد، بهتر است از روغن زیتون های خام استفاده کنید. زیرا در روغن زیتون خام، مواد مغذی بیش تری وجود دارد و خواص خود را تا حد زیادی حفظ کرده اند. انواع روغن زیتون را که در فروشگاه ها فروخته می شوند چقدر می شناسید؟ پیش از خرید روغن زیتون بهتر است با ویژگی های انواع مختلف آن آشنا شوید.

روغن زیتون سبز

این نوع روغن زیتون از زیتون‌ هایی تهیه می ‌شود که هنوز به طور کامل نرسیده اند. به همین دلیل روغن زیتون سبز، طعم و بوی تند و متمایل به تلخ دارد. این محصول یکی از انواع روغن زیتون در فروشگاه های مواد غذایی است که تمام خاصیت های ارزشمند خود را حفظ کرده و به عنوان ارزشمند ترین محصولات غذایی فروخته می شود.

روغن زیتون خام

یکی از انواع روغن زیتون که از میوه زیتون کاملا رسیده تولید می شود و هیچ گونه پالایشی روی آن انجام نشده، روغن زیتون خم است. انجام نشدن فرایند های خاص روی روغن زیتون خام باعث می شود این محصول رنگ سبز تیره، مزه و بوی شدید و تلخ داشته باشد. در این نوع از روغن زیتون هم تمام خاصیت های غذایی آن حفظ شدند.

روغن زیتون پالایش شده

این نوع از روغن زیتون به دو دسته روغن زیتون پالایش شده سبک و سنگین تقسیم می ‌شود. روغن زیتون پالایش شده سبک در فضای مجازی با عنوان “روغن زیتون اولیه” شناخته شده و از زیتون ‌های کاملا رسیده با فرآیند پالایش خاصی به وجود می آید. روغن زیتون پالایش شده سبک، خواص معدنی و مغزی خود را بیش تر حفظ کرده و طعم و بوی آن هنوز تندی خودش را دارد برای کسانی که به دنبال خاصیت های دارویی و درمانی روغن زیتون هستند، نوع پالایش شده سبک را پیشنهاد می کنیم.

از دیگر انواع روغن زیتون پالایش شده می توان به نوع سنگین آن اشاره کرد. روغن زیتون پالایش شده سنگین نیز از زیتون ‌های کاملا رسیده تهیه می ‌شود. برای تهیه این روغن از فرآیند های پالایش بیش تری استفاده می کنند و به همین دلیل نسبت به نوع قبلی، طعم و بوی شیرین تری دارد. طعم و مزه خوب این روغن باعث شده بیش تر در غذا های مختلف مورد استفاده قرار بگیرد.

روغن زیتون لوکس

این نوع روغن زیتون از زیتون ‌های مناطق خاصی مانند قبرس تهیه می ‌شود و طعم و بوی شدید و تلخی دارد. روغن زیتون لوکس از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و خاصیت مواد مغذی موجود در خود را حفظ می کند.  این مدل روغن را نسبت به روغن زیتون های دیگر موجود در بازار می توانید با قیمت بالا تری تهیه کنید.

بهترین نوع روغن زیتون کدام است؟ 

یکی از بهترین روغن های موجود در بازار، روغن زیتون است. ولی آیا می دانید کدام یک از انواع روغن زیتون را بخرید؟ روغن زیتون فرابکر به عنوان بهترین نوع این روغن از نظر نحوه فراوری، طعم و خواص شناخته می ‌شود. این روغن از میوه ‌های تازه و زیتون هایی با بالا ترین کیفیت تولید می ‌شود که در فرآیند تولید آن از روش‌ های سنتی و فشار سرد استفاده می کنند. این روش ‌ها باعث می ‌شود که روغن زیتون فرابکر طعم و مزه مطلوب، عطر و بوی متمایل به تند و درصد اسیدیته پایین تری نسبت به دیگر انواع روغن زیتون در بازار داشته باشد. به همین دلیل روغن زیتون فرابکر خواص بیش تری دارد و برای سلامت انسان مناسب تر است.

کدام روغن زیتون از دیگر روغن ها گران تر است؟ 

روغن زیتون از دیگر روغن های موجود در بازار گران تر است. روغن زیتون به دلیل مزایای غذایی و سلامتی بیش تر خود نسبت به روغن های دیگر، قیمت بالا تری دارد. قیمت روغن زیتون به عوامل مختلفی بستگی دارد، کیفیت، منطقه تولید، روش استخراج، برند و نوع بسته بندی جزء مهم ترین عوامل تعیین کننده قیمت انواع روغن زیتون هستند.

روغن زیتون فرابکر از اولین فشار میوه زیتون به دست می ‌آید و کیفیت بالایی هم دارد. معمولا گران ترین نوع روغن زیتون به حساب می آید. این روغن حاوی اسید های چرب ناسالم کم تری است و درصد اسیدیته پایین تری دارد.

علاوه بر این، روغن زیتون فرابکر با طعم و بوی خاصی همراه است که بسیاری از افراد آن را دوست دارند. روغن زیتون بکر نیز با کیفیت بالایی تولید می شود؛ ولی اغلب نسبت به روغن زیتون فرابکر با قیمت کم تری به فروش می رسد. البته روغن زیتون بکر نسبت به دیگر انواع روغن زیتون قیمت بالا تری دارد. به همین دلیل این دو نوع روغن، جزء گران قیمت ترین روغن های زیتون در بازار هستند.

دلایل برتری روغن فرابکر از دیگر روغن زیتون های موجود چیست؟ 

با کیفیت ترین نوع روغن زیتون، روغن فرابکر است. روغن زیتون های فرابکر با انجام فرایند های ویژه و سطح کیفی بالای خود، گران ترین نوع روغن زیتون هستند. چه چیزی باعث می شود که روغن زیتون فرابکر میان انواع روغن زیتون برترین باشد؟

کیفیت بالا

روغن فرابکر یکی از بهترین روغن های زیتون است. برای تولید این روغن، از میوه ‌های تازه زیتون و بدون مشکل و خرابی استفاده می شود. همچنین با استفاده از روش ‌های استخراج مکانیکی، این روغن به دست می آید. به همین دلیل، این روغن طعم و عطر خاصی دارد و هیچ گونه مواد شیمیایی به آن اضافه نمی کنند.

حفظ ارزش غذایی

روغن فرابکر به دلیل استفاده از روش ‌های سنتی و مکانیکی در استخراج، دارای سطح بالایی از آنتی ‌اکسیدان ‌ها است و اسید های چرب ناسالم کم تری دارد. خصوصیات غذایی و سلامتی این روغن هم طی فرایند تولید، حفظ می شود.

کم ترین میزان اسیدیته

روغن فرابکر بین انواع روغن زیتون موجود در بازار، کم ترین میزان اسیدیته را دارد. نکته قابل توجه اینجاست که برای افزایش کیفیت و ماندگاری، هیچ حرارتی به روغن فرابکر داده نمی شود. همچنین طی فرایند تولید این روغن از واکنش ها و فرایند های شیمایی استفاده نمی کنند.

کدام روغن زیتون برای آشپزی مناسب تر است؟

روغن زیتون فرابکر معمولا برای آشپزی بهترین گزینه است. این روغن طعم و عطر خاصی دارد و می توانید آن را در سالاد ها، سس ها، خوراکی ‌های خام و پخت غذاهای سبک مانند ماهی و مرغ استفاده کنید. روغن زیتون بکر هم گزینه مناسبی برای آشپزی به حساب می آید. این روغن به دلیل طعم و عطر ملایم ‌تر خود نسبت به نوع فرابکر برای پخت غذا های سنگین ‌تر مانند گوشت قرمز و تن ماهی مناسب است.

سخن پایانی

در این مطلب به طور کامل درباره انواع زیتون، انواع روغن زیتون و بهترین روغن زیتون ها صحبت کردیم. از آنجایی که در فروشگاه های روغن زیتون، محصولات مختلفی را می بینید؛ انتخاب برای شما کمی سخت می شود. اما با استفاده از نکاتی که گفتیم دیگر می دانید کدام روغن برای طبخ غذا ها مناسب است و با توجه به بودجه ای که دارید، کدام روغن را بخرید. بدون تردید بهترین روغن زیتونی که در بازار می توان پیدا کرد، روغن زیتون های فرابکر هستند. کیفیت بالای محصول، روش های فراوری و نحوه تولید روغن زیتون فرابکر باعث شده نسبت به دیگر محصولات با مبلغ بالا تری به فروش برسد.شما می توانید روغن زیتون رودبار را از فروشگاه مزنزی تهیه کنید

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *