انواع روغن زیتون و خواص آن

انواع روغن زیتون و خواص آن

اگر جز کسانی هستید که از روغن زیتون حداقل هفته ای یکبار استفاده می کنید، حتما می دانید این روغن ارزشمند انواع مختلفی دارد. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع روغن زیتون و خواص هر یک از آنها آشنا کنیم. و بگوییم هرکدام به چه میزان طعم و بو، درصد خلوص، کیفیت و عوامل دیگری با هم تفاوت دارند. پس اگر اطلاعات چندانی در این خصوص ندارید با ما همراه باشید تا بگوییم هر نوع آن برای چه کسانی مناسب است. فکر می کنم دیگر متوجه شده اید که هرکسی برای خرید روغن زیتون محلی باید روغن زیتونی مطابق با نیاز خود تهیه کند. حال آن که درمانی باشد یا پخت و پز

روغن زیتون بکر

با خرد کردن و خمیر شدن زیتون های شسته شده، روغن زیتون بکر به دست می آید. بعد با ورز دادن خمیر زیتون، روغنی از حالت خمیری میوه زیتون خارج می شود که آن را با بهترین کیفیت توسط دستگاه سانتریفیوژ تولید می کنند.

یکی از انواع روغن زیتون که برای استخراج روغن از میوه این گیاه از مواد شیمیایی و گرما استفاده نمی شود، روغن زیتون بکر نام دارد. با استفاده از روغن زیتون بکر متوجه طعم واقعی زیتون می شوید که تصفیه نشده و بسیار خالص است.

طعم خوب این نوع روغن زیتون باعث می شود بتوانید از آن در سالاد و به عنوان روغنی برای پخت و پز استفاده کنید. روغن زیتون بکر با روش های متفاوتی تولید می شود که فرایند های مکانیکی وجه اشتراک این روش ها هستند. به طور کلی روغن زیتون بکر مطابق مراحل زیر به وجود می آید:

 1. زیتون ها وارد آسیاب می شوند.
 2. خمیر زیتون به دست می آید.
 3. پالپ روغن زیتون که حالت خمیری دارد، ورز داده می شود.
 4. با سانتریفیوژ، خمیر و روغن زیتون را از یکدیگر جدا می کنند.
 5. آنچه که به دست آمده را در سانتریفیوژ قرار می دهند.
 6. در آخر، ذخیره سازی و تصفیه روغن زیتون بکر صورت می گیرد.

خواص روغن زیتون بکر

خواص روغن زیتون بکر

آن دسته از افرادی که روغن زیتون بکر را در رژیم غذایی خود قرار می دهند، زندگی سالم و طول عمر بیش تری دارند. یکی از انواع روغن زیتون که فواید و کاربرد زیادی دارد، نوع بکر آن است. زیرا علاوه بر استفاده از این روغن در پخت و پز و سالاد ها می توانید از مزایای دیگر آن بهره مند شوید.

 • آنتی اکسیدان هایی که درون روغن زیتون بکر قرار دارند، از بروز آسیب رادیکال های آزاد در بدن جلوگیری می کنند.
 • ترکیبات چربی موجود در این نوع روغن زیتون بر بیماری های قلبی، التهاب های مزمن، فشار خون، سطح گلوکز و کلسترول خون تاثیر گذار هستند. در افرادی که این روغن را مصرف می کنند، احتمال مرگ زود رس و ابتلا به بیماری های قلبی کاهش پیدا می کند.
 • جایگزینی روغن زیتون بکر با روغن های ناسالم در رژیم غذایی باعث کاهش احتمال بروز سکته های مغزی در فرد می شود.
 • ترکیبات فنلی موجود در این نوع روغن به عنوان کمک کننده ای به متابولیسم گلوکز کاربرد دارد و عملکرد انسولین را در بدن بهبود می بخشد.
 • مواد موجود در روغن زیتون بکر باعث مهار تجزیه کلسیم و افزایش میزان تراکم استخوانی می شود. به همین دلیل با افزایش سن، دیگر تحلیل استخوان ها اتفاق نمی افتد.
 • با مصرف این نوع روغن که حاوی مقادیر زیادی از ترکیبات فنلی است، دیر تر دچار زوال عقل می شوید.
 • تقویت و درخشندگی مو ها، ترمیم مو های آسیب دیده، رفع موخوره، رفع وزی مو و از بین بردن شپش ها تنها چند مورد از کاربرد های روغن زیتون بکر برای مو ها هستند.
 • از بین بردن سلول های مرده پوست، رطوبت رسانی به پوست، استفاده به عنوان پاک کننده آرایش صورت و داشتن پوست لطیف و نازک تنها چند نمونه از نتیجه های مصرف روغن زیتون بکر برای پوست هستند.

روغن زیتون فرابکر

روغن زیتون فرابکر

اگر می خواهید روغن زیتونی را تهیه کنید که کاربرد و فواید بیش تری نسبت به دیگر انواع روغن زیتون دارد، نوع فرابکر بهترین گزینه است. روغن زیتون فرابکر در مقایسه با انواع دیگر این روغن گیاهی، طعم و عطر بهتری دارد. همچنین این روغن به صورت خالص و تصفیه نشده در اختیار مشتریان قرار می گیرد. روغن زیتون فرابکر، خالص ترین نمونه روغن زیتون محسوب می شود.

استخراج روغن زیتون در نوع فرابکر به گونه ای انجام می شود که تمام ویتامین ها و مواد معدنی در آن باقی می مانند. با چشیدن مزه این روغن، در انتهای طعم آن متوجه تندی ملایمی می شوید. شما می توانید از روغن زیتون فرابکر که رنگ سبز طلایی دارد و طعم و عطر آن متفاوت است در سس ها و غذا های سرد استفاده کنید.

اگر بخواهیم درباره خاصیت های روغن فرابکر صحبت کنیم باید بگوییم که تقریبا خواص روغن زیتون فرابکر و بکر مشابه یکدیگر هستند. ولی با این تفاوت که روغن زیتون بکر نسبت به نوع فرابکر، خاصیت های کم تری دارد. از خواص روغن زیتون فرابکر می توان به مواردی مانند کاهش سطح کلسترول های بد خون، بهبود عملکرد هضم غذا ها در دستگاه گوارش، کاهش وزن انسان، درمان انواع سرطان و … اشاره کرد.

روغن زیتون خام

روغن زیتون خام یکی دیگر از انواع روغن زیتون است که برخلاف انواع دیگر آن با مواد مختلف ترکیب نمی شود و به ظور خالص به دست مشتری می رسد. روغن زیتون خام بهترین محصول برای رفع مشکلات پوست و موی شما به حساب می آید.

روغن زیتون تصفیه شده بی بو

روغن زیتون تصفیه شده بی بو

بعضی افراد به استفاده از روغن های زیتون بکر و فرابکر تمایلی ندارند. به همین دلیل خرید روغن زیتون تصفیه شده بی بو، بهترین گزینه است. این روغن های بی بو، تصفیه می شوند و تحت تاثیر فرایند های شیمیایی انجام شده، عطر و بوی خود را از دست می دهند. به دلیل تصفیه این روغن ها، دیگر ترکیبات و کیفیت روغن های بکر و فرابکر را ندارند.

شما می توانید انواع روغن زیتون را در رژیم غذایی خود جای دهید. برای مثال روغن زیتون تصفیه شده بی بو جایگزین مناسبی برای روغن های مایع و جامد برای پخت و پز محسوب می شود. پس روغن را در کف قابلمه یا ماهیتابه بریزید و اجازه دهید غذای شما با شعله کم در مدت زمان مناسب به خوبی بپزد.

اگر شما هم بین خرید روغن زیتون با بو و بی بو تردید دارید باید بگوییم که انتخاب شما وابسته به هدفی است که از خرید خود دارید. برای مثال اگر می خواهید با استفاده از روغن زیتون، غذا بپزید باید مدل بی بو این روغن ها را انتخاب کنید. زیرا روغن زیتون تصفیه شده دیر تر می سوزد و نقطه دود آن بالا تر است. اما انواع روغن زیتون بکر و فرابکر برای بهره مندی از خواص آن قابل استفاده هستند. یعنی ما به بیش تر مشتریانی که به دنبال روغن هایی با کیفیت و پر خاصیت هستند، نوع بکر و فرابکر را پیشنهاد می دهیم.

روغن زیتون لامپانت

گاهی از زیتون های فاسد و کرم خورده، روغن استخراج می کنند که روغن زیتون لامپانت نامیده می شود. به دلیل کیفیت بسیار پایین این روغن نمی توانید بدون تصفیه آن استفاده کنید. درست است که انواع روغن زیتون در بازار وجود دارند؛ ولی تمام این روغن ها برای پخت و پز یا تاثیرات مثبت بر پوست و مو به کار نمی روند که یکی از انواع آن، روغن زیتون لامپانت است. در گذشته از این روغن به عنوان سوختی برای چراغ های روغن سوز استفاده می کردند.

اما احتمالا از خودتان می پرسید که آیا روغن زیتون لامپانت هیچ کاربردی ندارد؟ قطعا در پاسخ به این سوال باید بگوییم خیر؛ زیرا این روغن غیر خوراکی همچنان بر پوست و موی شما تاثیر گذار است. به همین دلیل برند های مختلف آرایشی از این روغن برای تولید محصولات غیر شیمیایی خود استفاده می کنند. این روغن برای آن دسته از افرادی که به دنبال محصولات طبیعی و ارگانیک برای پوست و موی خود هستند، کاربرد زیادی دارد.

روغن تفاله زیتون

قطعا شما هم درباره خواص انواع روغن زیتون شنیدید. ولی این خواص شامل تمام انواع آن نیست. به گونه ای که بعد از خمیری کردن زیتون ها و استخراج انواع روغن های بکر، فرابکر، تصفیه شده و … مقداری از روغن در باقی مانده زیتون های خمیری وجود دارد. یعنی در خمیری که از آن روغن زیتون را استخراج می کنند، مقداری روغن و مواد چرب دیده می شود.

به دلیل مقدار کم این روغن و مواد چرب در خمیر باقی مانده، نمی توان با روش های طبیعی و غیر مضر آن را جدا کرد. بنابراین از تفاله ای که بعد از روغن گیری باقی مانده است، مجدد روغن می گیرند. این روغن مضر، روغن تفاله زیتون یا روغن پومیس نام دارد.

در این روش، حلال هگزان و تفاله را در حرارت بالا در تماس با یکدیگر قرار می دهند. در نتیجه هگزان تمام این روغن را در خود حل می کند و در مرحله آخر، روغن را از هگزان جداسازی می کنند. سالانه مقادیر زیادی از این روغن در کنار انواع روغن های زیتون در بازار عرضه می شود و هیچ کسی از نحوه تولید آن خبر ندارد. اما در بیش تر کشور ها مصرف روغن تفاله زیتون به صورت خوراکی ممنوع اعلام شده و کاربرد صنعتی دارد. یادتان باشد این روغن، یک ماده سرطان زا به حساب می آید.

تفاوت روغن زیتون بکر و فرابکر

از نظر خاصیت و کاربرد، روغن زیتون فرابکر در جایگاه بالاتری از روغن زیتون بکر قرار دارد. زیرا با اولین پرس میوه های زیتون و بدون دخالت فرایند های شیمیایی و گرما، این روغن به دست می آید. اما روغن زیتون بکر در سومین پرس زیتون به دست می آید و درجه اسیدی بودن این روغن بیش تر است. به طور کلی اگر می خواهید برای پخت و پز  و روزانه از روغن این گیاه استفاده کنید، روغن زیتون بکر بخرید که هزینه مناسبی هم دارد. ولی روغن زیتون فرابکر، اکسیر سلامت انسان است که قیمت بالاتری هم دارد.

تفاوت روغن زیتون خام به سایر انواع روغن زیتون

اگر بخواهیم روغن زیتون خام و دیگر انواع روغن زیتون را با یکدیگر مقایسه کنیم، ویژگی های متفاوتی میان این روغن های گیاهی وجود دارد. روغن زیتون خام بر خلاف انواع دیگر این روغن تحت تاثیر فرایند های شیمیایی و گرما قرار نمی گیرد. همچنین این روغن تصفیه نشده و خلوص بالایی دارد. البته روغن زیتون خام دارای اسیدیته بالایی است.

کدام روغن زیتون بهتر است

کدام روغن زیتون بهتر است؟

در ترکیبات انواع روغن زیتون نسبت به دیگر روغن های گیاهی، مقادیر زیادی چربی های تک غیر اشباع وجود دارد. این ترکیبات در روغن های زیتون بکر و فرابکر از روغن خارج نمی شوند و شما می توانید از تمام خاصیت های آن ها بهره مند شوید. بنابراین این محصولات بهترین گزینه ها برای برخورداری از خواص درمانی روغن زیتون هستند.

در مقایسه روغن های زیتون تصفیه شده و دیگر انواع روغن زیتون، متوجه می شوید که نوع اول کیفیت پایین تری دارد. ولی از آنجایی که روغن زیتون حتی در نوع تصفیه شده و با کیفیت و خلوص پایین برتر از سایر روغن های گیاهی است، پیشنهاد می کنیم که در صورت نیاز این روغن ها را جایگزین سایر روغن ها کنید. البته خرید روغن های زیتون پومیس و سبک را به دلیل سرطان زایی و مضراتی که دارند، توصیه نمی کنیم.

سخن پایانی

در این مطلب انواع روغن زیتون و خواص آن ها را بررسی کردیم. به طور کلی مصرف روغن زیتون نسبت به سایر روغن های گیاهی ارزشمند تر است و کاربرد بیش تری دارد. اما اگر هنگام خرید با این سوال مواجه شدید که کدام نوع روغن زیتون را بخرم؟ باید بگوییم که سلیقه، بودجه و هدف مصرف روغن زیتون را در نظر بگیرید. روغن زیتون های فرابکر بهترین و پر خاصیت ترین نوع این روغن ها هستند. ولی بعضی قصد دارند برای آشپزی استفاده کنند که روغن زیتون بکر نیز گزینه مناسبی است. همچنین اگر با عطر و بوی روغن زیتون مشکل دارید، روغن تصفیه شده آن را بخرید. شما می توانید در فروشگاه اینترنتی مزن زی با تنوع زیاد روغن زیتون ها، محصول مورد نظر خود را سفارش دهید.

سوالات شما :

چند نوع روغن زیتون داریم ؟

1. بکر

2. فرابکر

3.روغن زیتون خام

4.روغن زیتون خام

5.روغن زیتون تصفیه شده بی بو

6.روغن زیتون لامپانت

7.روغن زیتون تفاله زیتون

کدام نوع روغن زیتون بهتر است؟

تمام کارشناسان این حوضه توصیه می کنند از روغن زیتون فوق بکر استفاده کنیم زیرا این روغن زیتون باکیفیت ترین گزینه در بازار است روغن زیتون فرابکر متفاوت از سایر انواع روغن زیتون ها فرآوری می شود.

روغن زیتون درجه 3 کدام نوع روغن زیتون است؟

روغن زیتون لامپانت پایین ترین سطح کیفیت را دارد.گاهی از زیتون های فاسد و کرم خورده، روغن استخراج می کنند که روغن زیتون لامپانت نامیده می شود. به دلیل کیفیت بسیار پایین این روغن نمی توانید بدون تصفیه آن استفاده کنید.

روغن زیتون بکر چیست؟

یکی از انواع روغن زیتون است که زمان استخراج روغن از مواد شیمیایی و گرما استفاده نمی شود طعم واقعی زیتون را دارد تصفیه نشده و کاملا خالص است برای پخت و پز و سالاد استفاده می شود.

سالم ترین نوع روغن زیتون چیست؟

روغن زیتون فرابکر به عنوان سالم ترین نوع روغن زیتون در نظر گرفته می شود.

تفاوت بین روغن زیتون خالص و روغن زیتون تفاله در چیست ؟

تفاوت اصلی بین روغن زیتون خالص و روغن زیتون تفاله در فرآیند های استخراج آنها می باشد روغن زیتون خالص به طور مستقیم از زیتون و روش های مکانیکی به دست می آید در حالی که روغن زیتون تفاله از بقایای باقی مانده زیتون به روش های پالایش به دست می آید.

کدام روغن زیتون 100درصد خالص است؟

روغن زیتون فوق بکر بالاترین درجه و خالص ترین روغن زیتون موجود در بازار است این روغن زیتون بدون موادشیمیایی یا حرارت از میوه استخراج می شود.

روغن زیتون خالص چه رنگی است؟

رنگ روغن زیتون فوق بکر از زرد روشن تا سبز تیره متغیر است و این به دلیل بلوغ زیتون قبل از آسیاب است.

تفاوت روغن زیتون بکر و روغن زیتون تصفیه شده در چیست؟

روغن زیتون بکر توسط فرایند های فیزیکی استخراج می شود و هیچ نوع فرایند شیمیایی روی آن انجام نمی شود اما روغن زیتون تصفیه شده با استفاده از فرایند شیمیایی تصفیه میشود و مقدار اسید چرب آزاد آن کاهش پیدا می کند

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *