بهترین زمان خوردن روغن زیتون برای یبوست

زمان مناسب خوردن روغن زیتون برای یبوست

یبوست یکی از مشکلات گوارشی رایجی است که در میان افراد وجود داشته و بر اساس برخی شواهد، مصرف روغن زیتون در بهبود آن تاثیر دارد. بیش از هزاران سال است که افراد از روغن زیتون به خاطر خواص تغذیه ای که دارد استفاده می کنند و شامل درمان یبوست نیز می شود. افرادی که قصد دارند از این ماده استفاده کنند به دنبال زمان مناسب خوردن روغن زیتون برای یبوست هستند که در این مقاله از مزن زی به آن می پردازیم.

بهترین زمان خوردن روغن زیتون برای یبوست چه زمانی است؟

یبوست زمانی اتفاق می افتد که مدفوع سفت و خشک می شود و دفع آن به راحتی امکان پذیر نیست. روغن زیتون به دلیل چربی هایی که دارد گزینه ای مناسب برای دفع راحت تر مدفوع و بهبود یبوست است، چرا که موجب روان شدن روده می شود و کمک می کند تا مدفوع راحت تر عبور کند. همچنین سبب نگه داشتن آب بیشتر توسط مدفوع و نرم شدن آن شده، اما زمان مناسب خوردن روغن زیتون برای یبوست هم مهم است.

مصرف یک قاشق غذا خوری روغن زیتون در صبح ها با معده خالی زمان مناسب خوردن روغن زیتون برای یبوست محسوب می شود که به بهبود آن کمک می کند. البته توجه داشته باشید که نباید بیشتر از یک قاشق غذاخوری با معده خالی مصرف کنید، چرا که در این صورت ممکن است باعث اسهال و گرفتگی های شکمی شود و مجددا مشکلات جدیدی را به وجود آورد.

از طرفی برخی دیگر از افراد معتقدند که زمان مناسب خوردن روغن زیتون برای یبوست قبل از خواب شبانه است. چرا که خواص ضد التهابی طبیعی EVOO زمانی که بدن در حال استراحت باشد بهترین عملکرد خود را انجام می دهند. طرفداران مصرف روغن زیتون با معده خالی در صبح ها بر این باورند که این کار باعث هضم غذا در طول روز و جذب بهینه در سیستم بدن می شود، نهایتا تصمیم با شماست که کدام را انتخاب کنید.

روش مصرف روغن زیتون برای رفع یبوست

روش مصرف روغن زیتون برای رفع یبوست

در طب سنتی بهترین راه برای درمان بیماری ها، استفاده از مواد و محصولات طبیعی بوده که دلیل آن هم کاملا واضح است، چرا که هیچ گونه عوارضی ندارد. پس از بررسی زمان مناسب خوردن روغن زیتون برای یبوست بهتر است که با روش مصرف آن نیز آشنا شوید، چرا که این موضوع در روند رفع یبوست تاثیر می گذارد و در واقع می تواند میزان موثر بودن این روش را تعیین کند.

اگر تا به حال برای درمان یبوست از انواع قرص و دارو استفاده می کردید، بهتر است دست نگه دارید و روش جدید و بدون آسیبی را امتحان کنید. برای این کار و درک بهتر معجزه ترکیب روغن زیتون و آب گرم را تست کرده و تاثیر آن را ببینید. اما پس از تعیین زمان مناسب خوردن روغن زیتون برای یبوست حال این دو مواد باید به چه نسبتی با یکدیگر مخلوط شوند تا بهترین ترکیب برای رفع مشکل به حساب آیند؟

برای تهیه ترکیب روغن زیتون و آب گرم ابتدا روغن زیتون اصل و با کیفیت را از یک مرکز خرید معتبر تهیه کنید تا بتوانید تاثیر واقعی این محصول را ببینید. پس از آن دو قاشق غذا خوری روغن زیتون را به همراه یک قاشق غذا خوری آب گرم با یکدیگر ترکیب کنید و بنوشید. اما به زمان مناسب خوردن روغن زیتون برای یبوست هم توجه داشته باشید، چرا که با رعایت این موارد در کنار هم می توانید به نتیجه مورد نظر برسید.

بهترین روغن زیتون برای یبوست کدام است

بهترین روغن زیتون برای یبوست کدام است؟

در کنار زمان مناسب خوردن روغن زیتون برای یبوست و نحوه مصرف آن، تهیه بهترین روغن هم مهم است و توصیه می شود از روغن بکر استفاد کنید. در فرآیند تهیه این روغن خبری از حرارت دادن و مواد شیمیایی نیست و فقط از فشرده شدن دانه زیتون تهیه می شود. به همین دلیل روغن زیتون بکر یکی از بهترین روغن ها برای مصرف انسان و درمان یبوست است و شامل اکثر مواد مغذی همچون فنول ها و آنتی اکسیدان ها می شود.

روغن بکر تلخی کمی داشته یا از نظر برخی افراد اصلا تلخ نیست و طعم ملایم و دلپذیری دارد که زمان چشیدن در گلو سوزش کمی را ایجاد می کند. برای تشخیص این روغن با روغن فرابکر باید به میزان اسید اولئیک آن توجه کنید. 2 گرم اسید اولئیک در هر 100 گرم روغن بکر وجود دارد و به همین دلیل میزان اسیدیته آن از فرابکر بیشتر است.

از آن جایی که روغن زیتون بکر خواص بالایی برای سلامتی انسان دارد، توصیه می شود که تا حد امکان به صورت سرد و همراه با سالاد، غذاهای سرد یا پاستا مصرف شود. این روغن به نسبت فرابکر نقطه دود بالاتری دارد اما همچنان مناسب حرارت دادن نیست و نهایتا می توان مواد غذایی را با شعله کم در آن سرخ کرد. روغن بکر کیفیت بسیار خوبی را از نظر طعم، خاصیت و عطر دارد و به همین دلیل بهترین گزینه محسوب می شود.

چند نکته مهم در مورد مصرف روغن زیتون برای یبوست

تا به این جا درباره زمان مناسب خوردن روغن زیتون برای یبوست و روش مصرف آن صحبت کردیم، که در ادامه چند نکته مهم درباره مصرف این روغن بیان می کنیم:

– آنتی اکسیدان هایی در روغن زیتون وجود دارد که کمک می کند تا التهاب ها در بدن کاهش یابند. این روغن با جلوگیری از تشکیل رادیکال های آزاد در بدن و محافظت از معده و روده در برابر بیماری ها، به دستگاه گوارش کمک می کند.

– مصرف روغن زیتون سبب تولید چربی های سالم برای سوخت رسانی به روده شده و سبب کاهش نفخ، یبوست و … می شود. اما باید به زمان مناسب خوردن روغن زیتون برای یبوست نیز توجه کنید تا تاثیر واقعی این روش را ببینید.

– روغن زیتون بکر سرشار از چربی تک غیر اشباع که یک نوع اسید چرب سالم است بوده و رایج ترین چربی تک غیر اشباع موجود در آن اولئیک اسید نام دارد. این روغن از آن جایی که محتوای چربی سالمی دارد می تواند سبب افزایش جذب مواد مغذی دستگاه گوارش شده و در نهایت به درمان یبوست کمک کند.

– روان سازی سیستم گوارشی از مهم ترین فواید هضم روغن زیتون به حساب می آید که بسیار مهم است. چرا که به درمان یبوست و آسان تر شدن دفع مدفوع بسیار کمک می کند. از طرفی روغن زیتون در حالی که به درمان یبوست کمک می کند، باعث اسهال نمی شود. این موضوع به دلیل روان کردن روده و تاثیر آن برای منظم بودن حرکات روده است.

سخن پایانی

با رعایت نحوه مصرف و زمان مناسب خوردن روغن زیتون برای یبوست می توان به راحتی و بدون نیاز به استفاده از مواد شیمیایی این مشکل را رفع کرد. این روغن به دلیل سرشار بودن از مواد مفید همچون آنتی اکسیدان ها و اسید های چرب اشباع نشده، تاثیر بسیار زیادی برای سلامتی مغز، قلب، مفاصل، دستگاه گوارش و … دارد و در واقع می توان گفت سالم ترین چربی روی کره زمین محسوب می شود.

اختلاف نظر هایی درباره زمان مناسب خوردن روغن زیتون برای یبوست وجود دارد، برخی از متخصصان و افراد اول صبح با معده خالی و برخی دیگر آخر شب قبل از خواب را بهترین زمان برای مصرف این ترکیب می دانند. با این حال در اغلب مواقع توصیه می شود که برای دستیابی به نتیجه مطلوب، بهتر است که این روغن را با شکم خالی و یا همراه با صبحانه استفاده کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *