روغن زیتون اصل چه رنگی است

بهترین رنگ روغن زیتون کدام است

یکی از مهم ترین سوالاتی که مصرف کنندگان روغن زیتون رودبار از کارشناسان مزنزی میپرسند در مورد رنگ روغن زیتون خالص است .برای همه شما این سوال است روغن زیتونی که میخریم باید چه رنگی باشد؟ ما در این مقاله سعی داریم تمام سوالات شما در رابطه با بهترین رنگ روغن زیتون را برطرف کنیم تا زمان خرید روغن زیتون رودبار کلاه سرتون نره با ما همراه باشید.

بهترین روغن زیتون از نظر شورای بین المللی زیتون

قبل از هر چیزی یه توضیحی بدم راجب ارگانولپتیک یا ارزیابی حسی که امروزه برای سنجش کیفیت غذا یا سایر مواد استفاده می شود. در ارزیابی حسی غذا مصرف کننده برای رد یا قبول کردن کیفیت موادغذایی از حواس پنجگانه خود بجای دستگاه ها و ابزارهای اندازه گیری کمک می گیرد.روغن زیتون به دلیل داشتن اسیدهای چرب اشباع نشده و آنتی اکسیدان های فراوان به عنوان بهترین روغن گیاهی شناخته شده است و حتی نوع خالص روغن زیتون به عنوان دارو  برای سلامتی تجویز می شود به همین دلیل شورای بین المللی زیتون تست های شیمیایی را جهت حفظ و بهبود خصوصیات کیفی روغن زیتون کافی ندانسته و ارزیابی حسی را پیشنهاد داده است تا براساس آن کیفیت روغن زیتون مشخص شود.

ارزیابی حسی روغن زیتون ارگانولپتیک

آیا رنگ روغن زیتون معیار قابل اعتمادی برای کیفیت است؟

در ارزیابی حسی برای تعیین کیفیت روغن زیتون به رنگ آن هیچ توجهی نمی کنند در واقع رنگ روغن زیتون ملاک مناسبی برای تشخیص اصل بودن روغن زیتون نیست روغن زیتون فرابکر در رنگ های مختلف از طلایی تا سبز وجود دارد این طیف رنگی به زمان برداشت زیتون برای روغن گیری بستگی دارد به همین دلیل در آزمایشگاه ارزیابی حسی روغن زیتون را داخل لیوان هایی به رنگ آبی میریزند تا افراد بدون توجه به رنگ روغن زیتون ارزیابی خود را انجام دهند تست ارگانولپتیک روغن زیتون بر اساس  بو ، طعم ، مزه تنظیم شده است.

رنگ روغن زیتون فرابکر به چه چیزی بستگی دارد

رنگ روغن زیتون فرابکر به چه چیزی بستگی دارد؟

رنگ روغن زیتون فرابکر از طلایی تا سبز تیره متغیر است و این طیف رنگی به نوع زیتون ، زمان برداشت زیتون ، فرآیند تولید بستگی دارد.دوباره تکرار میکنم رنگ معیار مناسبی برای تعیین کیفیت واقعی روغن زیتون داخل بطری نیست در واقع مثل این می ماند که یک کتاب را از روی جلد آن قضاوت کنیم طبق ارزیابی تست ارگانولپتیک روغن زیتون را باید به طعم و بو توجه کنیم و آن را ملاک تشخیص کیفیت روغن زیتون قرار دهیم ن رنگ و ظاهر آن.

روغن زیتون سبز

روغن زیتون سبز

رنگ دانه های موجود در زیتون رنگ روغن زیتون را تعیین می کند زیتون هایی که اوایل فصل برداشت می شوند میزان کلروفیل یعنی رنگدانه های سبز بیشتری دارند و رنگ روغن معمولا سبز می شود .

روغن زیتون زرد

روغن زیتون زرد

با رسیدن زیتون میزان کلروفیل کاهش یافته و میزان کاروتن ها و زانتوفیل ها که هر دو رنگ هایی مایل به زرد هستند افزایش یافته و رنگ روغن زیتون زرد می شود.

چگونه فیلتر کردن روی رنگ روغن تاثیر می گذارد؟

برای اینکه بتوانید از روی ظاهر روغن زیتون متوجه فیلتر شدن یا نشدن آن بشوید به این موارد توجه کنیدروغن های فیلترنشده غلیظ و کدر هستند اما روغن زیتون های فیلتر شده شفاف و تمیز هستند طوری که اگر دست خود را طرف دیگر شیشه روغن زیتون قرار دهید به راحتی دست خود را مشاهده می کنید فرایند فیلتر کردن مقدار کمی ذرات جامد از زیتون و رطوبتی که ممکن است پس از فرآیند روغن گیری باقی بماند خذف می کند از پیامد های فیلتر کردن می توان به کاهش پلی فنل ها ، ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها اشاره کرد.روغن زیتون  فیلتر شده نسبت به روغن زیتون فرابکر ارزش غذایی کمتری دارد.

چگونه باید از روغن زیتون مراقبت کرد

گرما ، نور و اکسیژن باعث اکسیداسیون می شوند و می توانند روغن را فاسد کنند به همین دلیل بسیار مهم است روغن زیتون را داخل شیشه تیره رنگ ریخته و در جایی تاریک و خنک نگهداری کرد این بهترین راه برای محافظت از روغن زیتون در برابر نور است.

خلاصه :

روغن زیتون فرابکر ماده غذایی است که عطر و طعم زیتون و همچنین تمام ارزش های غذایی آن را حفظ می کند رنگ روغن زیتون کیفیت آن را تضمین نمی کند در ارزیابی حسی روغن زیتون را داخل لیوان های آبی میریزند تا فرد تست کننده تحت تاثیر رنگ قرار نگیرد فقط بو و طعم برای طبقه بندی روغن زیتون فرابکر ملاک قرار گرفته می شود زیرا این تنها حواس هستند که به ما این امکان را می دهند تا هم ویژگی های مثبت و هم عیوب را درک کنیم.شما می توانید با کیفیت ترین روغن زیتون را از فروشگاه اینترنتی مزنزی تهیه کنید.

سوالات متداول

روغن زیتون خالص چه رنگی است ؟

رنگ روغن زیتون خالص از رنگ سبز تا زرد متغییر است این طیف رنگی به زمان برداشت و فرآیند تولید بستگی دارد خالص بودن روغن زیتون به طعم و بو آن بستگی دارد نه رنگ آن .

کدام روغن زیتون 100% روغن زیتون خالص است؟

روغن زیتون فرابکر خالص ترین روغن زیتون می باشد این روغن زیتون بدون موادشیمیایی و حرارت بصورت خالص از میوه زیتون استخراج می شد.

آیا روغن زیتون جزو بهترین روغن های گیاهی است؟

روغن زیتون به دلیل داشتن اسیدهای چرب اشباع نشده و آنتی اکسیدان های فراوان به عنوان بهترین روغن گیاهی شناخته شده است.

چگونه بفهمیم روغن زیتون 100 درصد خالص است؟

برای تشخیص روغن زیتون اصل از تقلبی یک ظرف شیشه ی تمیز بردارید و چند قاشق غذاخوری روغن زیتون بریزید و درب آن را ببندید و حداقل 24 ساعت داخل یخچال قرار دهید اگر روغن جامد شود نشان می دهد روغن شما خالص است.

روغن زیتون تصفیه شده یا فرابکر کدام بهتر است؟

فرایند تصفیه کردن مقدار کمی ذرات جامد از زیتون و رطوبتی که ممکن است پس از فرآیند روغن گیری باقی بماند خذف می کند از پیامد های فیلتر کردن می توان به کاهش پلی فنل ها ، ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها اشاره کرد.روغن زیتون  تصفیه شده نسبت به روغن زیتون فرابکر ارزش غذایی کمتری دارد.

روغن زیتون تصفیه شده چه تفاوتی با روغن زیتون فرابکر دارد؟

روغن زیتون تصفیه شده  رنگ روشن و شفاف با طعم خنثی و اسید اولئیک بین 3-4% دارد  و کیفیت آن پایین تر از روغن زیتون فرابکراست.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *