خواص روغن زیتون برای معده و روده چیست؟

خواص روغن زیتون برای معده و روده

روغن زیتون به عنوان یکی از مواد غذایی سالم و مفید برای بدن شناخته شده است. این روغن طی فرایندی از میوه زیتون به دست می ‌آید و از قدیم در سبد غذایی مردم وجود داشته است. روغن زیتون به دلیل داشتن عناصر مفید و مواد مغذی مختلفی که دارد، به عنوان یکی از راه های موثر برای پیشگیری و درمان برخی از بیماری ‌های مربوط به دستگاه گوارش و معده و روده شناخته می شود. در این مطلب همراه ما باشید تا خواص روغن زیتون برای معده و روده را بررسی کنیم.

 آیا زیتون و روغن زیتون باعث پاکسازی معده می شوند؟ 

خواص روغن زیتون برای معده و روده مربوط به وجود فیبر و آنتی اکسیدان طبیعی در آن است. به همین دلیل مصرف میوه زیتون و روغن آن به عنوان ماده ای برای پاکسازی معده توصیه می شود. طبق بررسی ها، افرادی که روغن زیتون را در رژیم غذایی خود قرار می دهند؛ کم تر دچار مشکلات گوارشی می شوند. این روغن باعث ایجاد یک لایه محافظ در دیواره معده می ‌شود که از تحریک و آسیب دیدن معده توسط اسید معده جلوگیری می‌ کند.

خواص روغن زیتون برای کاهش ورم معده

خواص زیتون برای کاهش ورم معده روغن زیتون چه تاثیری بر بهبود زخم معده دارد؟ 

ورم معده و زخم معده، به دلایل مختلفی ممکن است در فرد بروز کند. به دلیل سبک غذایی و زندگی بد، استرس، زمینه ارثی و غیره ممکن است در فرد زخم معده ایجاد شود. روغن زیتون می تواند یکی از راه حل های گیاهی و طبیعی باشد که به زخم و ورم معده کمک میکند.

زیتون و روغن زیتون دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی هستند که می توانند التهاب و زخم های معده را کاهش دهند و زخم های ایجاد شده را ضد عفونی کنند. مصرف روغن زیتون برای افرادی که زخم های معده و مشکلات گوارشی دارند نیز توصیه می شود. این افراد با استفاده از روغن زیتون می توانند مشکلات گوارشی خود را بهبود ببخشند. بهبود زخم معده، یکی از خواص روغن زیتون برای معده و روده است.

کدام نوع زیتون برای معده مناسب تر است؟

انواع مختلف زیتون و روغن زیتون های طبیعی به دلیل داشتن مواد مغذی، آنتی اکسیدان و ویتامین های محلول در چربی (D-K-A-E) برای دستگاه گوارش و به طور ویژه تر برای معده مفید هستند. خواص روغن زیتون برای معده و روده شامل موارد زیادی است. این روغن برای زخم های معده، التهاب معده و بهبود عملکرد دستگاه گوارش تجویز می شود.

ولی آیا می دانستید که با وجود خواص روغن زیتون برای معده و روده ممکن است این ماده برای همین اندام ها مضر باشد؟ اگر میزان چربی موجود در زیتون و روغن زیتون افزایش پیدا کند، ممکن است به معده آسیب برساند. بنابراین نه تنها باعث بهبود عملکرد دستگاه گوارش نمی شود، بلکه بیش تر هم آسیب می بیند. یکی از آن دسته از زیتون ها، زیتون سبز است. روغن زیتون سبز با داشتن مقادیر بیش تری از چربی علاوه بر اینکه برای زخم معده مناسب نیست، بلکه به آن آسیب هم می رساند.

یکی از مفید ترین زیتون ها و روغن زیتون های موجود در بازار، روغن زیتون کالاماتا است. این روغن با دارا بودن مقادیر قابل توجهی از مواد مفید و مغذی بدن برای دستگاه گوارش و به طور ویژه تر، برای معده مفید است. این نوع از روغن زیتون حاوی آنتی اکسیدان بیش تر و اسید های چرب امگا ۳ و امگا ۶ است. همچنین مقادیر بالا و قابل توجهی از موادی مثل فیبر، ویتامین ها و پروتئین را دارد که به بهبود عملکرد معده کمک به سزایی خواهد کرد. روغن زیتون کالاماتا سرشار از ویتامین E بوده که مصرف آن برای بدن و معده مفید است.

چه زمانی از روغن زیتون استفاده کنیم که به معده آسیب نزند؟

شاید فکر کنید با وجود خواص روغن زیتون برای معده و روده دیگر خبری از آسیب به این اندام ها نیست. اگر مقدار مناسبی از روغن زیتون و زمان مناسبی برای مصرف آن در نظر گرفته نشود؛ نه تنها برای سلامتی مفید نخواهد بود، بلکه می تواند به سلامتی شما آسیب هم برساند.

روغن زیتون به دلیل سنگین بودن برای معده بهتر است که همراه غذا های چربی مانند گوشت قرمز یا مواد سرخ شده مصرف نشود؛ زیرا می تواند باعث سخت تر شدن فعالیت و کارکرد بد معده شود که در نهایت به معده آسیب خواهد رساند. برای اینکه متوجه خواص روغن زیتون برای معده و روده شوید، باید آن را در بهترین زمان مصرف کنید.

زمانی که معده فرد خالی است، توانایی بیش تری برای هضم مواد مغذی و معدنی موجود در روغن زیتون دارد. پس مصرف این روغن با معده خالی، بهترین زمان مصرف این ماده به حساب می آید. خواص روغن زیتون برای معده و روده با افزودن آن به سالاد و غذا هم قابل مشاهده است. یعنی مشکلی ندارد که آن را به غذا یا سالاد اضافه کنید.

خواص روغن زیتون برای معده و روده را بهتر بشناسید!

روغن زیتون یکی از مواد طبیعی است که مواد مغذی و معدنی زیادی دارد. این روغن با داشتن آنتی اکسیدان و ویتامین های محلول در چربی به بهبود بسیاری از فرآیند های طبیعی بدن کمک می کند. آیا می خواهید از خواص روغن زیتون برای معده و روده با جزئیات بیش تری بدانید؟

 کاهش التهابات معده و روده

یکی از خواص روغن زیتون برای معده و روده شامل کاهش التهابات در این اندام ها می شود. روغن زیتون حاوی ترکیبی به نام اولئوکانتال است که می ‌تواند به عنوان یک ضد التهاب طبیعی عمل کند. برخی از پژوهش ‌ها نشان داده ‌اند که مصرف روغن زیتون به عنوان یکی از مواد غذایی غنی از اولئوکانتال می‌تواند به کاهش التهابات معده و روده کمک کند. طبق مطالعات صورت گرفته، ثابت شده که مصرف روغن زیتون به عنوان یک تکمیل‌کننده غذایی می‌تواند به کاهش درد معده و تسکین التهابات معده و سیستم گوارشی کمک کند.

خواص روغن زیتون برای کاهش سندروم روده تحریک پذیر

کاهش دهنده علائم سندرم روده تحریک ‌پذیر

سندرم روده تحریک ‌پذیر یک بیماری رایج است که عموما خانم های بالای ۴۰ سال دیده می شود و علائمی مانند درد شکم، دل ‌پیچه، اسهال و تب از خود نشان می دهد. از خواص روغن زیتون برای معده و روده می توان به کاهش علائم این بیماری اشاره کرد. در این زمینه مطالعاتی نیز صورت گرفته که نشان می دهد این ادعا صحیح بوده و روغن زیتون برای افرادی که با مشکل روده تحریک پذیر روبرو هستند، مفید است.

کاهش دهنده درد های شکمی

درد های موجود در شکم می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در صورت وخیم بودن باید با پزشک متخصص مشورت کرد. ولی به طور کلی یکی از دلایل عمده این امر، می تواند مشکلات گوارشی باشد. مشکلاتی مثل زخم معده، عفونت در دستگاه گوارشی (معده و روده) یا مسدود شدن روده از رایج ترین آن ها است. برخی از تحقیقات نشان داده ‌اند که مصرف روغن زیتون می ‌تواند به تسکین درد های شکمی کمک کند. مصرف روغن زیتون به عنوان یک مکمل غذایی می‌ تواند به تسکین و کاهش درد های شکمی ناشی از سندرم روده تحریک‌پذیر کمک کند.

کاهش خطر سرطان معده و روده

سرطان معده و روده دو بیماری شایع هستند که می ‌توانند با مصرف مواد غذایی خاصی کاهش یابند. از دیگر خواص روغن زیتون برای معده و روده می توان به جلوگیری از بروز بیماری های خاص در این اندام ها اشاره کرد. یعنی مصرف روغن زیتون می تواند خطر ابتلا به سرطان معده و روده را کاهش دهد. به دلیل شایع بودن و همه گیر بودن این موضوع، مطالعات و تحقیقات زیادی صورت گرفته است. بسیاری از این تحقیقات، تاثیر مثبت و قابل توجه روغن زیتون برای پیشگیری از ابتلا به سرطان معده و روده را تایید کرده اند.

تقویت کلی عملکرد سیستم گوارشی

روغن زیتون حاوی مواد غذایی مفیدی مانند ویتامین  E، اسید های چرب غیر اشباع و فلاوونوئید ها است که می‌ تواند برای تقویت سیستم گوارشی مفید باشد. این مواد غذایی می ‌توانند به بهبود عملکرد روده، کاهش علائم سندرم روده تحریک ‌پذیر و کاهش التهابات معده کمک کنند.

سخن پایانی

مصرف روزانه روغن زیتون می ‌تواند به بهبود سلامت معده و روده کمک کند و عملکرد کلی دستگاه گوارش را بهبود ببخشد. کاهش التهابات معده و روده، کاهش علائم سندرم روده تحریک‌ پذیر، تسکین درد های شکمی، کاهش خطر سرطان معده و روده و تقویت سیستم گوارشی از جمله خواص روغن زیتون برای معده و روده هستند. مصرف روزانه روغن زیتون به عنوان یکی از بهترین روش ‌های پیشگیری و درمان برخی از بیماری‌ های مربوط به دستگاه گوارش پیشنهاد می ‌شود. با این حال بهتر است قبل از مصرف روغن زیتون با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید؛ زیرا مصرف بی رویه روغن زیتون یا شیوه مصرف اشتباه آن به مشکلات جدی و جدیدی در بدن شما منجر شود.برای اینکه تاثیر معجره آسای روغن زیتون را ببینید باید روغنی را تهیه کنید که اصل باشد با خرید روغن زیتون محلی از کشاورز خیالتان بابت اصل بودن آن راحت می شود ما در مزنزی روغن زیتون را مستقیم از مزرعه کشاورز به دست شما عزیزان می رسانیم نبض سلامتی شما دست ماست.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *