آیا روغن زیتون می تواند آلزایمر را متوقف یا درمان کند؟

آیا روغن زیتون آلزایمر را متوقف یا درمان می کند؟

آلزایمر یا فراموشی یک بیماری عصبی پیش رونده و برگشت ناپذیر است که سالانه میلیون ها نفر را درگیر خود می کند. با گذشت سن، احتمال ابتلا به اختلال فراموشی و آلزایمر نیز بیش تر می شود. به همین دلیل کارشناسان تغذیه همیشه تاکید دارند که در هر سنی و به خصوص در سنین پایین تر از طریق راه های مختلف، از بروز اختلال در حافظه جلوگیری کنید. روغن زیتون رودبار یک ماده پر خاصیت است که در پیشگیری از ابتلا به آلزایمر و بهبود عملکرد مغز نقش دارد. در این مطلب از مزنزی همراه ما باشید تا تاثیر روغن زیتون بر آلزایمر را بررسی کنیم.

تاثیر روغن زیتون بر آلزایمر؛ توقف و درمان

آیا روغن زیتون تاثیری بر آلزایمر دارد؟ این روغن چگونه می تواند بر عملکرد حافظه شما تاثیر بگذارد؟ با توجه به مزیت هایی که مصرف روغن زیتون دارد و معرفی این ماده به عنوان یکی از بهترین مواد پیشگیری کننده و درمان کننده آلزایمر، احتمالا این سوال هایی است که برای شما پیش می آید.

حتی با توجه به اینکه پزشکان معتقدند این بیماری راه درمان یا پیشگیری ندارد، مشاهده این مطلب ممکن است کمی برای شما تعجب بر انگیز باشد. از طرفی دانشمندان نیز هنوز به طور کامل درباره مکانیسم اثر و علت تاثیر گذاری روغن زیتون بر آلزایمر، اطلاعات دقیقی ندارند. اما فرضیه هایی در زمینه تاثیر روغن زیتون بر آلزایمر مطرح شده است.

برای مثال ترکیبات مختلفی مانند اولوکانتانال در این روغن گیاهی وجود دارند که تاثیر زیادی بر توقف یا درمان آلزایمر می گذارند. دانشمندان زیادی به تاثیر روغن زیتون بر آلزایمر تاکید می کنند و پیشنهاد ما این است که حتما این روغن را در رژیم غذایی خود بگنجانید. زیرا این روغن می تواند از رگ های خونی در مغز محافظت کند و با بهبود عملکرد مغز از بروز اختلالاتی مانند آلزایمر جلوگیری یا در صورت بروز، آن را درمان یا متوقف کند.

روغن زیتون تا چه میزان بر پیشگیری از آلزایمر تاثیرگذار است؟

طبق تحقیقات انجام شده، دانشمندان معتقدند که روغن زیتون بر جلوگیری از زوال عقل تاثیر گذار است. آن ها آزمایشاتی را روی جاندارانی مانند موش ها انجام دادند که با مقایسه موش هایی که روغن زیتون مصرف کردند و آن هایی که نخوردند، متوجه تاثیر روغن زیتون بر آلزایمر و اختلالات مغز شدند. طی این آزمایشات روغن زیتون کمک می کند پروتئین هایی که مرتبط با آلزایمر هستند در مغز کم تر تشکیل شوند.

محقق این تحقیقات، شخصی به نام پروفسور دومنیکو پراتیکو است که اظهار می کند روغن زیتون، میزان التهابات مغزی را کاهش می دهد. مهم تر اینکه این روغن گیاهی، فرایند اتوفاژی یا خودخواری را فعال می کند. در این فرایند، سلول های مغزی اجزای خود را در یک غشا بسته بندی کرده و اندامک های بازیافت سلول به نام لایزوزوم را هم به این بسته اضافه می کنند.

اتوفاژی یک فرایند طبیعی است که طی آن تمام مواد غیر ضروری سلول حذف می شوند. این بخش هایی که استفاده نمی شوند، حذف و انرژی لازم برای تولید بخش های جدید تر به وجود می آید. در موش هایی که با روغن های فرابکر تغذیه شده اند، سلول های مغزی سطوح بالاتری از اتوفاژی و سطوح کم تری از  سطح پلاک‌های آمیلوئید و تاو فسفریله را دارند. همین موضوع باعث شده نسبت به موش هایی که با این روغن تغذیه نشدند، نسبت به ابتلا به آلزایمر مقاوم شوند.

روش مصرف روغن زیتون برای بهبود آلزایمر

روغن زیتون فرابکر همان محصولی است که می تواند عملکرد مغز و حافظه را بهبود ببخشد و در جلوگیری از ابتلا به آلزایمر نقش دارد. اما سوال اصلی اکثر مشتریان این است که برای تاثیر روغن زیتون بر آلزایمر باید آن را چگونه مصرف کنیم؟ بیش تر مصرف کنندگان نگران این هستند که آیا می توان با روغن زیتون فرابکر، آشپزی کرد؟

روغن زیتون فرابکر نقطه دود پایینی دارد و بهتر است آن را برای پخت و پز در حرارت های پایین استفاده کنید. البته پیشنهاد ما برای مصرف روغن زیتون فرابکر، استفاده از آن در غذا های سرد است. با این کار، از خواص زیاد روغن زیتون برای سلامت بدن و تاثیر آن در جلوگیری از آلزایمر بهره مند می شوید.

استفاده از روغن زیتون در سالاد

استفاده در سالاد

سالاد ها بهترین گزینه برای استفاده از روغن زیتون و تاثیر آن بر پیشگیری از آلزایمر هستند. بنابراین این روغن را هم به عنوان مواد اولیه سالاد خود آماده کنید. شما می توانید تمام مواد اولیه سالاد را با هم ترکیب کنید و پیش از به هم زدن این محتویات، چند قطره روغن زیتون را به آن بیفزایید.

شما می توانید در هر غذایی چند قطره روغن زیتون را اضافه کنید. برای استفاده از این روغن در پخت و پز حتما غذا را در دمای کم بپزید. ولی اگر نمی خواهید از روغن زیتون فرابکر در هنگام سرخ کردن غذا ها استفاده کنید، می توانید بعد از آماده شدن غذا چند قطره از این روغن را روی غذای آماده شده بریزید. برای مثال در غذا هایی مانند املت و سوپ، این کار را انجام دهید. در بعضی از غذا ها که به سس مایونز نیاز دارید، مخلوطی از روغن زیتون، نمک، فلفل و آبلیمو را جایگزین سس مایونز کنید.

استفاده از روغن زیتون در ساندویچ

استفاده در ساندویچ

برای اینکه روغن زیتون را در ساندویچ استفاده کنید می توانید این کار را از طریق راه های مختلفی انجام دهید. برای تاثیر روغن زیتون بر آلزایمر این روغن را به عنوان یکی از ترکیبات اصلی ساندویچ خود استفاده کنید. برای مثال پیش از قرار دادن مواد اولیه روی نان ساندویچ، نان را با روغن زیتون آغشته کنید. حتی می توانید پیش از بستن نان ساندویچ و خوردن آن، مقداری روغن زیتون روی محتویات ساندویچ بریزید.

میزان مصرف روزانه روغن زیتون

روغن زیتون به عنوان یکی از مهم ترین اجزای رژیم غذایی مدیترانه ای نقش زیادی در کاهش مرگ و میر و جلوگیری از ابتلا به آلزایمر دارد. یک دانشمند با نام مارتا گواش فر به عنوان فردی در بخش تغذیه دانشگاه هاروارد و دانشکده بهداشت عمومی آن اظهار کرد که روزانه 3 تا 4 قاشق غذا خوری، روغن زیتون مصرف کنید. در حقیقت مصرف بیش تر از نیم قاشق غذا خوری به صورت روزانه می تواند شما را از خطر مرگ ناشی از آلزایمر حفظ کند.

سخن پایانی

اگر بخواهیم یک روغن گیاهی مفید برای پخت و پز، غذا های سرد، استفاده به صورت موضعی، ماساژ دادن با مو ها و پوست را معرفی کنیم، قطعا روغن زیتون بهترین پیشنهاد است. یک روغن گیاهی پر از خاصیت که در انواع مختلفی تولید می شود. نوع فرابکر این روغن، تصفیه نشده و خواص زیادی دارد. یکی از مهم ترین خاصیت های روغن زیتون که به طور اختصاصی در این مطلب توضیح دادیم، تاثیر روغن زیتون برای آلزایمر است. این روغن می تواند جلوی بروز اختلالاتی مانند آلزایمر را بگیرد، در صورت بروز آلزایمر آن را درمان یا روند پیشرفت این بیماری را متوقف کند. شما می توانید روغن های زیتون فرابکر، انواع دیگر این روغن گیاهی و محصولاتی که برای خوش طعم کردن غذای خود نیاز دارید را از فروشگاه مزنزی سفارش دهید.

سوالات شما :

آیا روغن زیتون می تواند از آلزایمر جلوگیری کند؟

بله روغن زیتون فرابکر به دلیل داشتن ارزش غذایی بالا به کاهش خطر ابتلا به آلزایمر کمک می کند به شرط اینکه روغن زیتون را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید و بصورت مداوم و ازسن کم آن را استفاده کنید.

مصرف چه مقدار روغن زیتون می تواند از آلزایمر پیشگیری کند؟

طبق تحقیقات انجام شده افرادی که روزانه نصف قاشق غذاخوری روغن زیتون مصرف می کنند نسبت به افرادی که روغن زیتون مصرف نمی کنند 28 درصد کمتر در معرض بیماری آلزایمر قرار می گیرند.

روغن زیتون چگونه می تواند بر عملکرد حافظه تاثیر بگذارد؟

سلول های عصبی در مغز با استفاده از یک لایه بسیار نازک به نام میلین محافظت می شود.اولئیک اسید یکی از چربی های شایع در غلاف میلین است روغن زیتون یکی از منابع غنی از این چربی می باشد روغن زیتون برای بهبود عملکرد ذهن و سلامت مغز مفید است و ریسک آلزایمر را نیز کاهش می دهد.

کدام نوع از روغن زیتون برای پیشگیری از آلزایمر مفیدتر است؟

روغن زیتون فرابکر دارای خواص دارویی بسیار می باشد و برای پیشگیری از آلزایمر بسیار مفید است.

 

 

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *