فواید و مضرات روغن زیتون برای درمان یبوست

فواید و مضرات روغن زیتون برای یبوست

بسیاری از افراد وجود دارند که در طول زندگی خود دچار یبوست مزمن می شوند و همین موضوع می تواند در روند انجام کارهای روزانه هر شخصی اختلالاتی را به وجود آورد. عوامل مختلفی می توانند در ایجاد یبوست نقش داشته باشند که از جمله آن ها می توان به داشتن رژیم نامناسب، مصرفی برخی از دارو ها و نداشتن فعالیت بدنی اشاره داشت.

برای درمان یبوست دارو های مختلفی وجود دارد که هر کدام از آن ها عوارضی نیز دارند و به همین خاطر بهتر است از روش های سنتی استفاده شود. در این مقاله از مزنزی قصد داریم درباره فواید و مضرات روغن زیتون برای یبوست صحبت کنیم تا برای استفاده از این روش اطلاعات کافی داشته باشید.

یبوست چیست؟

یبوست یکی از شایع ترین مشکلات دستگاه گوارش است که این عارضه با کاهش حرکات روده نسبت به حالت طبیعی برای افراد ایجاد می شود. در افراد مختلف سرعت فاصله زمانی حرکات روده با یکدیگر متفاوت بوده اما به صورت کلی باید گفت اگر اجابت مزاج در یک فرد کمتر از سه بار در هفته اتفاق بیفتد، آن شخص دچار یبوست شده است.

یبوست عارضه ای نامطلوب است که به دلیل کاهش و کند شدن حرکات روده و جذب بیشتر آب درون روده بزرگ و سفت شدن مدفوع برای یک فرد رخ می دهد. دلایل مختلفی برای اتفاق افتادن یبوست وجود دارد، این مشکل می تواند تنها به دلیل کم کاری عضله درون روده رخ داده باشد و یا حتی ممکن است بر اثر مصرف برخی مواد غذایی اتفاق بیفتد.

شدت یبوست در هر فردی با فرد دیگر می تواند فرق کند، این عارضه ممکن است از ضعیف تا بسیار قوی متغییر باشد. با توجه به سبک زندگی های امروزی، فضاهای بسته و زندگی ماشینی و کم تحرک، حرکات افراد بسیار کاهش یافته که این موضوع سبب یبوست در آن ها شده است. استفاده از روغن زیتون یکی از روش های درمان این مشکل است که در ادامه درباره فواید و مضرات روغن زیتون برای یبوست صحبت می کنیم.

مصرف روغن زیتون چه تاثیری بر درمان یبوست دارد؟

در این بخش از مقاله فواید و مضرات روغن زیتون برای یبوست باید بگوییم که مطالعات صورت گرفته نشان می دهد مصرف برخی از مواد غذایی از جمله روغن زیتون می تواند در فرآیند بهبود و درمان یبوست بسیار کمک کننده باشند. روغن زیتون منبعی از اسید های چرب همچون اسید اولئیک، اسید پالمتیک و … است که این چربی ها به صورت قابل توجهی به صاف شدن دیواره روده کمک می کنند تا فرآیند دفع مدفوع راحت تر شود.

برای آشنایی بهتر با فواید و مضرات روغن زیتون برای یبوست باید بگوییم که این روغن به حفظ آب در مدفوع کمک می کند که با انجام این کار در نهایت مدفوع نرم تر شده و دفع آن با سهولت همراه می شود. این روغن به دلیل داشتن خاصیت تسکین دهندگی بسیار زیاد می تواند باعث گشاد شدن روده شده و با کاهش هر گونه التهاب و تنش در درون روده به دفع مدفوع راحت تر کمک کند.

روغن زیتون باعث می شود که ترشح صفرا افزایش پیدا کرده و بدین صورت فرآیند هضم با تسهیل همراه شود و به افزایش حرکات طبیعی روده کمک شایانی کند. از طرفی این روغن سرشار از مواد آنتی اکسیدانی است که سبب می شوند تا باکتری های مفید روده افزایش یابند و به سلامت کلی دستگاه گوارش کمک کند. اما در ادامه درباره فواید و مضرات روغن زیتون برای یبوست در افراد مبتلا به مشکلات دیگر صحبت می کنیم:

استفاده از روغن زیتون برای افراد تحت دیالیز

یکی از مشکلاتی که امکان دارد افراد تحت دیالیز در معرض آن قرار بگیرند یبوست بوده چرا که این مشکل در میان آن ها بسیار شایع است. افراد تحت دیالیز باید با فواید و مضرات روغن زیتون برای یبوست آشنایی داشته باشند چرا که نتایج مطالعات صورت گرفته روی 50 نفر از بیماران دیالیزی نشان می دهد که مصرف این روغن می تواند به بهبود علائم یبوست در آن ها کمک کند.

استفاده از روغن زیتون برای افراد مسن

افراد مسن دسته دیگری هستند که باید با فواید و مضرات روغن زیتون برای یبوست آشنایی داشته باشند چرا که طبق بررسی های انجام شده این روغن برای درمان یبوست سالمندان مفید است. در یک بررسی که روی 54 نفر از سالمندان صورت گرفت نشان داد افرادی که شکم خود را به صورت روزانه با روغن زیتون ماساژ می دادند کمتر از افرادی که شکم خود را با آب ماساژ می دادند دچار یبوست شدند.

استفاده از روغن زیتون در دورن بارداری

یکی از عوارض شایع دوران حاملگی یبوست بارداری است که این موضوع به دلیل تغییرات هورمونی و کند شدن حرکات دستگاه گوارش رخ می دهد. فواید و مضرات روغن زیتون برای یبوست به این افراد نیز مرتبط است چرا که مطالعات نشان می دهند استفاده از این روغن بدون ایجاد مشکل برای مادر و فرزند می تواند به درمان یبوست بارداری کمک کند.

روش مصرف روغن زیتون برای درمان یبوست

در ادامه مقاله فواید و مضرات روغن زیتون برای یبوست بهتر است که با روش مصرف آن نیز آشنایی داشته باشید. در دهه اخیر با ظهور و رونق طب سنتی و نتایج بسیار موفقی که به نمایش گذاشت، بسیاری از افراد به دنبال استفاده از این روش برای درمان بیماری های خود هستند. استفاده از روغن زیتون نیز یکی از همین روش ها برای درمان یبوست است که با آب گرم ترکیب می شود.

روغن زیتون سرشار از فیبر است و از طرفی دیگر به دلیل خاصیت روغنی که دارد، روده ها را تحریک می کند که همین موضوع به راحت تر و سریع تر دفع شدن مدفوع کمک می کند. این روغن را علاوه بر ترکیب با آب می توانید به همراه یک کاسه سالاد کاهو نیز مصرف کنید. جهت کنترل این بیماری می توان روغن زیتون را قبل از صبحانه به صورت ناشتا نیز مصرف کرد.

ترکیب روغن زیتون با خوراکی های دیگر برای درمان یبوست

در ادامه مقاله فواید و مضرات روغن زیتون برای یبوست لازم است بدانید که این روغن را می توان با خوراکی های دیگر نیز ترکیب کرد. زیتون و روغن زیتون یکی از روش های درمانی سنتی برای یبوست به شمار می روند که می توان هم به تنهایی و هم با استفاده از مواد غذایی دیگر، سبزیجات و میوه ها استفاده شود که در ادامه به دو نمونه از آن ها اشاره می کنیم:

– ترکیب روغن زیتون با آبلیمو یکی از روش های موثر برای درمان یبوست است بدین گونه که یک قاشق روغن زیتون را با یک قاشق آبلیموی تازه به عنوان چاشنی روی سالاد، صبح به صورت ناشتا مصرف کنید. با استفاده از این روش به اضافه شدن فیبر به رژیم غذایی و سیستم گوارش کمک شده و در نهایت منجر به سهولت در عمل دفع می شود.

– روش دیگری که در مقاله فواید و مضرات روغن زیتون برای یبوست بیان می کنیم، خیساندن چند عدد انجیر تازه یا خشک شده در یک ظرف روغن زیتون به مدت یک شب تا صبح است. این ترکیب را باید به عنوان ناشتا و یا یک میان وعده استفاده کنید و از آن جایی که هر دوی آن ها برای درمان یبوست بسیار مفید هستند، تاثیر واقعی این ترکیب را ببینید.

مصرف روغن زیتون چه ضرری برای یبوست دارد؟

حال در این بخش از مقاله فواید و مضرات روغن زیتون برای یبوست نوبت به بیان مضرات این محصول است که باید به آن توجه کنید. نکته مهم در رابطه با روغن زیتون میزان چربی و کالری نسبتا بالای آن بوده که در صورت استفاده مقدار زیادی از آن ممکن است مشکلاتی برای فرد به وجود آورد.

به همین دلیل بهتر است که روغن زیتون را تا جای ممکن با سالاد و سبزیجات مصرف کنید تا فیبر موجود در آن ها به سلامت دستگاه گوارش کمک کند.

سخن پایانی

یکی از روش های بسیار موثر در درمان یبوست مصرف روغن زیتون است که افراد بسیاری از آن استفاده می کنند. از این رو باید با فواید و مضرات روغن زیتون برای یبوست آشنایی داشته باشید که در این مقاله به صورت مفصل درباره آن صحبت کردیم. این روغن سرشار از ترکیباتی است که می توانند باعث روان سازی در سیستم گوارش شده و دفع مدفوع را با سهولت همراه کند. اما به دلیل کالری نسبتا بالای روغن زیتون باید توجه داشته باشید که به اندازه از آن استفاده کنید یا به همراه سالاد و سبزیجات مصرف شود.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *