مقدار مجاز مصرف روغن زیتون در روز چقدر است؟

مقدار مجاز مصرف روغن زیتون در روز

روغن ها یا در کل همان چربی ها یکی از بخش های مهم در رژیم روزانه افراد به حساب می آیند و نمی توان آن ها را به کلی حذف کرد. چربی ها و روغن های گیاهی نقش بسیار مهمی را در تغذیه انسان ها داشته و در مقایسه با دیگر درشت مغذی ها یعنی پروتئین و کربوهیدرات انرژی بیشتری دارند. اما استفاده بسیار کم و بیش از حد هر ماده ای مشکلاتی را برای افراد به وجود می آورند که روغن ها هم شامل این موضوع می شوند.

روغن زیتون رودبار یکی از سالم ترین روغن های خوراکی است که همواره توصیه می شود افراد آن را جایگزین چربی های ناسالم کنند. اما مصرف بیش از حد این ماده نیز می تواند مشکلاتی را ایجاد کند، به همین دلیل در این مقاله درباره مقدار مجاز مصرف روغن زیتون در روز صحبت می کنیم.

مقدار مجاز مصرف روغن زیتون در روز تا چه اندازه است؟

عوامل مختلفی می توانند روی مقدار مجاز مصرف روغن زیتون در روز برای هر فرد تاثیر گذار باشند، اما به صورت کلی متخصصان توصیه می کنند که هر شخص می تواند روزانه با استفاده از چربی ها 20 تا 30 درصد کالری مورد نیاز خود را تامین کند. بر اساس همین صحبت اگر فردی در طول روز 2000 کالری نیاز داشته باشد، می تواند 70 کالری از آن را به وسیله چربی ها بگیرد.

بسیاری از غذاهایی که در طول روز مصرف می کنیم، حاوی میزان مختلفی چربی هستند، هر قاشق غذاخوری روغن زیتون هم 120 کالری دارد. بنابر این شما می توانید با در نظر گرفتن این موضوع و میزان کالری مورد نیاز بدن خود، مقدار مجاز مصرف روغن زیتون در روز را تعیین کنید.

اندازه و سطح فعالیت بدنی و شرایط بدنی شما می تواند روی مقدار مجاز مصرف روغن زیتون در روز تاثیرگذار باشد. به صورت کلی باید بگوییم که در رابطه با میزان ایده آل مصرف روغن زیتون در طول روز هیچ گونه مطالعه ای صورت نگرفته است، از این رو باید از این محصول هم به اندازه استفاده کنید. در ادامه میزان مجاز مصرف روغن زیتون را برای شرایط و افراد مختلف در طول روز بیان می کنیم:

میزان مجاز مصرف روغن زیتون برای لاغری

در رابطه با زمان و مقدار مجاز مصرف روغن زیتون در روز برای لاغری، ابتدا باید بدانید که صبح ها به همراه صبحانه بهترین زمان برای خوردن روغن زیتون به حساب می آید. اما میزان مجاز مصرف روغن زیتون برای لاغری 1.5 قاشق غذاخوری است که طبق مطالعات صورت گرفته نوشیدن این روغن به صورت ناشتا در وعده صبحانه می تواند به کاهش وزن و فشار خون کمک بسیار موثری کند.

میزان مجاز مصرف روغن زیتون برای سلامت روان

بر اساس مطالعات و تحقیقاتی که صورت گرفته است پیروی از رژیم غذایی مدیترانه ای و مصرف غلات، سبزیجات، لوبیا، ماهی و نوشیدن دو قاشق غذاخوری روغن زیتون در طول روز به مدت سه هفته می تواند علائم افسردگی را در جوانان کاهش دهد.

میزان مجاز مصرف روغن زیتون برای یبوست

سلامت روده ها و درمان یبوست یکی دیگر از مزایای مصرف روغن زیتون به شمار می رود که نوشیدن روزانه حدود 1.5 قاشق غذاخوری می تواند به این فرآیند کمک کند. صبح ها به صورت ناشتا بهترین زمان برای درمان یبوست با استفاده از روغن زیتون است که حرکات روده و مشکلات روده را نیز بهبود می بخشد.

میزان مجاز مصرف روغن زیتون برای بهبود سیستم ایمنی بدن

مطالعات صورت گرفته نشان می دهند که روغن زیتون می تواند در بهبود سیستم ایمنی بدن نیز موثر واقع شود. بر اساس این مطالعات مقدار مجاز مصرف روغن زیتون در روز برای بهبود سیستم ایمنی بدن 3 قاشق غذاخوری به جای کره، روغن ذرت و یا روغن سویا است که می تواند سیستم ایمنی را تا 53 درصد قوی تر کند.

میزان مجاز مصرف روغن زیتون برای سلامت قلب

بر اساس مطالعات صورت گرفته، افرادی که به پیروی از رژیم غذایی مدیترانه ای به همراه 4 قاشق غذاخوری روغن زیتون روی آورده اند، در مقایسه با سایر افراد به اندازه 31 درصد کمتر در معرض مشکلات قلبی قرار دارند. بررسی ها نشان می دهند که در این افراد نسبت به کسانی که از رژیم کم چربی پیروی می کنند، بروز مشکلات قلبی نیز کمتر صورت می گیرد. سازمان غذا و داروی ایالات متحده اظهار داشت که مقدار مجاز مصرف روغن زیتون در روز برای سلامتی قلب یک و نیم قاشق غذا خوری است که می تواند تا میزان زیادی خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهد.

میزان مجاز مصرف روغن زیتون برای کنترل و جلوگیری از دیابت نوع 2

بررسی های صورت گرفته نشان می دهند که با پیروی از مقدار مجاز مصرف روغن زیتون در روز یعنی یک قاشق غذاخوری برای جلوگیری از دیابت نوع 2، می توان احتمال ابتلا به این بیماری را کاهش داد. در صورتی که استفاده از چربی هایی همچون کره، مارگارین و سس مایونز از 5 تا 15 درصد خطر ابتلا به بیماری دیابت نوع 2 را افزایش می دهند.

برای جلوگیری و کنترل دیابت نوع 2 مقدار مجاز مصرف روغن زیتون در روز توسط هر فرد، 1 تا 4 قاشق غذاخوری است.

بهترین زمان مصرف روغن زیتون کدام است؟

در رابطه با بهترین زمان مصرف روغن زیتون یک سری اختلاف نظر ها وجود دارد، بدین صورت که ابتدای صبح به صورت ناشتا و قبل از خواب دو زمان مناسب برای مصرف این روغن به حساب می آید.

برخی از افراد و متخصصان معتقدند مقدار مجاز مصرف روغن زیتون در روز باید صبح به صورت ناشتا مصرف شود و برای این نظریه خود دلایلی نیز دارند. دلایل این افراد برای مصرف روغن زیتون ابتدای صبح موثر واقع شدن این ماده برای جلوگیری از ابتلا به سرطان روده بزرگ و کمک به سم زدایی بدن و داشتن پوستی سالم است.

در عوض افرادی که معتقدند روغن زیتون باید قبل از خواب مصرف شود هم دلایل مربوط به خود را دارند. این افراد معتقدند که مصرف روغن زیتون قبل از خواب شبانه می تواند به بهبود کبد چرب، دستگاه گوارش و کاهش التهاب و درد کمک کند.

مصرف روزانه روغن زیتون مناسب چه افرادی است؟

احتمالا تا به الان متوجه این موضوع شده اید که مصرف روزانه روغن زیتون برای تمامی افراد مناسب است، چرا که این محصول می تواند به روند بهبود یک سری مشکلات کمک کنند و مانع از ابتلا به یک سری از بیماری ها شود.

اما اگر بخواهیم به صورت دقیق تر درباره این موضوع صحبت کنیم باید بگوییم که مصرف روزانه روغن زیتون برای افرادی که قصد لاغری، کنترل یا جلوگیری از دیابت نوع 2، بهبود سلامت ایمنی و سلامت قلب را دارند و افراد مبتلا به افسردگی و یبوست توصیه می شود. فقط این افراد باید به مقدار مجاز مصرف روغن زیتون در روز نیز توجه داشته باشند.

از طرفی مصرف روزانه روغن زیتون برای افرادی که به دنبال سم زدایی بدن، داشتن پوستی سالم، جلوگیری از ابتلا به سرطان روده بزرگ، بهبود کبد چرب و دستگاه گوارش و کاهش التهاب و درد هستند نیز مناسب است. اما این افراد باید علاوه بر مقدار مجاز مصرف روغن زیتون در روز به زمان مصرف این روغن نیز توجه داشته باشند.

سخن پایانی

روغن زیتون یکی از مشهورترین و قدیمی ترین محصولات روی کره زمین به حساب می آید که در زمان قدیم با خرد کردن زیتون به روش های گوناگون و در نهایت له کردن آن ها به وسیله آسیاب های سنگی تهیه و تولید می شد. زیتون و روغن زیتون پایه اصلی اکثر غذاهای مردم در زمان های قدیم علی الخصوص مردم شهر های حوزه ی دریای مدیترانه بوده که این موضوع نشان دهنده میزان اهمیت و خواص آن است.

اما مقدار مجاز مصرف روغن زیتون در روز نکته ای بسیار مهم در رابطه با آن است چرا که در صورت رعایت نکردن این موضوع ممکن است مشکلات جدی پیش بیاید. به صورت کلی مصرف 1 تا 4 قاشق غذاخوری روغن زیتون در روز توصیه می شود که می تواند 20 تا 30 درصد کالری روزانه شما را تامین کند و هر قاشق آن حدود 120 کالری دارد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *