5 روش تشخیص روغن زیتون اصل از تقلبی

تشخیص روغن زیتون اصل از تقلبی

روغن زیتون دارای نمونه های اصل و تقلبی است. این محصول ممکن است دستکاری شده یا از طریق روغن های سویا و آفتابگردان رقیق شده باشد. در بعضی موارد نیز ممکن است با افزودن کلروفیل یا بتاکاروتن تهیه شده و برچسب اصل را روی آن ببینید. با توجه به اهمیت آشنایی با‌ روش تشخیص روغن زیتون اصل از تقلبی و خواص مصرف این ماده، باید در هنگام خرید روغن زیتون توجه ویژه ای داشت.

روغن زیتون بکر و فرابکر خواص زیادی دارند و باعث کنترل فشار خون و پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی می شوند. با توجه به اینکه یک روغن تقلبی فقط باعث مصرف چربی می شود، آشنایی با چند روش تشخیص روغن اصل از تقلبی بسیار مهم است. در این مطلب از مزنزی همراه ما باشید تا توضیح دهیم که چگونه روغن زیتون اصل از تقلبی را تشخیص دهید.

 اگه میخوای بیشتر راجب خواص روغن زیتون بدونی یه نگاهی به مقاله خواص روغن زیتون بنداز.

چگونه از اصل بودن و مرغوبیت روغن زیتون مطمئن شویم؟

مرغوب ترین نوع روغن زیتون، روغن زیتون فرابکر است که به طلای مایع شهرت دارد. این روغن سرشار از چربی های مفید است و نمونه های جعلی زیادی دارد. با توجه به این موضوع آشنایی با روش تشخیص روغن زیتون اصل از تقلبی بسیار مهم است. روغن زیتون انواع مختلفی دارد و به صورت فرابکر، بکر، تصفیه شده و ترکیبی تهیه می شود. انواع بکر و فرابکر این روغن بدون تصفیه شدن تهیه می‌ شوند و با داشتن درصد خلوص بالا خواص زیادی برای حفظ سلامت بدن دارند. همچنین می توانند از بروز بسیاری از بیماری ها پیشگیری کنند.

تشخیص روغن زیتون اصل از تقلبی باعث می شود تا با تهیه یک روغن گیاهی سالم و قرار گرفتن آن در رژیم غذایی روزانه، سبک زندگی شما بهبود پیدا کند. بنابراین روغن در صورتی سالم است که بدون حرارت و مواد شیمیایی افزودنی تهیه شود. برای مثال روغن زیتون فرابکر را با روش های مکانیکی مثل پرس سرد و سانتریفیوژ تولید می کنند. این روغن که باعث می شود طعم و مزه واقعی زیتون را احساس کنید، بالاترین میزان اولئیک اسید را دارد و سرشار از آنتی اکسیدان است.

آزمایش یخچال تشخیص روغن زیتون اصل از تقلبی

 

آزمایش یخچال برای تشخیص اصالت روغن زیتون

به گفته برخی افراد یکی از روش های تشخیص روغن زیتون اصل از تقلبی قرار دادن روغن زیتون در یخچال به مدت بیش تر از 10 ساعت است که اگر روغن زیتون جامد شود یعنی آن روغن اصل است در غیر این صورت تقلبی می باشد حتی برخی برعکس این موضوع فکر میکنند و معتقد هستند که روغن زیتونی که جامد شود تقلبی است من تصمیم گرفتم این تست را با 6 برند روغن زیتون فرابکر از ارزان تا گران قیمت انجام بدهم روغن ها را داخل ظرف ریختم و داخل یخچال قرار دادم بعد از گذشت 12 ساعت به آن ها سرزدم فقط 2تا از آن ها کاملا جامد شده بودن مابقی تا حدی جامد و برخی هنوز کاملا مایع بودند تصمیم گرفتم روغن زیتون ها را 24 ساعت داخل یخچال بزارم تا ببینم تغییری رخ می دهد یا خیر بعد از 24 ساعت همه نمونه ها جز یک نمونه جامد شده بود.شروع کردم به تحقیق کردن و متوجه شدم این تست 100% دقیق نیست چون نوع زیتون ، شرایط آب و هوایی ، زمان برداشت ، روش تولید در انجماد روغن زیتون تاثیر دارد برخی از تولید کنندگان انواع مختلف زیتون یا زیتون های مناطق مختلف را مخلوط کرده و روغن آن را می گیرند همین موضوع بر زمان و سطح سرمای مورد نیاز برای رسیدن به مرحله انجماد تاثیر می گذارد.از آنجایی که زیتون یک میوه است پوست آن دارای موم های طبیعی است که از میوه هنگام رشد مراقبت می کند این موم های طبیعی برای انسان هیچ ضرری ندارند زمانی که مقدار موم در روغن زیتون زیاد باشد روغن کامل جامد می شود برخی از تولیدکنندگان برای شفاف شدن و بازارپسند بودن روغن زیتون را خنک و فیلتر می کنند تا موم های قابل مشاهده حذف شود این  باعث میشود  روغن در یخچال کدر و غلیظ (نیمه جامد) شود.طبق این تحقیقات به این نتیجه میرسیم که تست روغن زیتون در یخچال راه مناسب و مطمئنی برای تشخیص روغن زیتون اصل از تقلبی نیست.

آزمایش شعله تشخیص روغن زیتون اصل از تقلبی

 

آزمایش شعله برای تشخیص اصالت روغن زیتون

داخل چند مقاله خوانده بودم که یکی از روش های تشخیص روغن زیتون اصل از تقلبی تست شعله است به این صورت که اگر یک فیتیله داخل روغن زیتون قرار دهیم و آن را روشن کنیم اگر روغن زیتون اصل باشد فیتیله خاموش نمی شود  بوی تند و دود ایجاد نمیکند اما اگر روغن زیتون تقلبی باشد فیتیله خاموش شده و دود ایجاد می کند تصمیم گرفتم خودم این آزمایش را انجام بدهم چند روغن زیتون مختلف را انتخاب کردم داخل ظرف ریختم داخل هر کدام فیتیله گذاشتم و با فندک روشن کردم همه نمونه ها روشن شد و شعله داشت فقط برخی شعله قوی تری داشتند و هیچ دود یا بوی سوختگی قابل مشاهده نبود پس از انجام یکسری تحقیقات به این نتیجه رسیدم که این آزمایش 100% دقیق نیست چون روغن زیتون های تقلبی را با مقداری روغن زیتون فرابکر مخلوط می کنند همین هم باعث می شود این آزمایش را با موفقیت پشت سر بگذارند.

 

تست طعم و بو روغن زیتون

تست طعم و بو روغن زیتون برای تشخیص اصالت روغن زیتون

یکی دیگر از روش های تشخیص روغن زیتون اصل از تقلبی طعم و بوی آن است. روغن زیتون خوب باید بوی مطبوعی داشته باشد بو تازگی و میوه ی بدهد از خرید روغن زیتون های که بوی کپک ، ترشی می دهند و حتی بی بو هستند اجتناب کنید وقتی روغن زیتون را میچشید باید طعم میوه ی یعنی طعم زیتون را بدهد همانند روغن نارگیل یا کره بادام زمینی که مزه خود میوه را می دهند. روغن زیتون باید یک طعم فلفلی نیز داشته باشد و برای مدت زمان کوتاهی ته گلو را مقداری بسوزاندهمچنین کمی تلخی نیز از ویژگی های خوب روغن زیتون است.تست طعم و بو نیز 100% دقیق نمی باشد زیرا بسته به نوع زیتون ، شرایط آب و هوایی ، نوع خاک طعم روغن زیتون متفاوت می شود حتی هر سال طعم روغن زیتونی که از زیتون های یک درخت گرفته می شود یکسان نیست.

 

چگونه بفهمیم روغن زیتون تقلبی است

احتمالا دارید پیش خودتان فکر میکنید با این صحبت هایی که شد ما چطور متوجه شویم روغن زیتون اصل یا تقلبی است من بهتون توضیح میدم هیچ روش دقیق و مشخصی برای تشخیص اصل و تقلبی بودن روغن زیتون در منزل وجود ندارد و حتی هنگام خرید روغن زیتون از روی بسته بندی نمی توانید متوجه اصل یا تقلبی بودن آن شوید ما به شما پیشنهاد می کنیم منبع خود یا کشاورز خود را بشناسید بهتر است روغن زیتون را مستقیم از کشاورزی که آن را می شناسید و اعتماد دارید خریداری کنید و اگر در نزدیکی شما تولیدکننده روغن زیتون وجود ندارد از واسطه هایی که روغن زیتون را مستقیم از کشاورز میگیرند و به بازار عرضه می کنند تهیه کنید. ما در مزنزی روغن زیتون را مستقیم از باغات زیتون رودبار از دست کشاورز جمع آوری می کنیم و به دست شما عزیزان می رسانیم.

 

سوالاتی که هنگام خرید روغن زیتون باید بپرسیم

هنگام خرید روغن زیتون از سوپرمارکت ها با نگاه کردن به شیشه نمی توان متوجه اصل یا تقلبی بودن آن شد و هیچ روش خانگی دقیق و درستی برای تشخیص تقلبی بودن روغن زیتون وجود ندارد به همین دلیل بهتر است خرید روغن زیتون محلی را مستقیم از کشاورز یا واسطه هایی که محصولات کشاورزان را می فروشند انجام دهیم تا خیالمان راحت باشد که روغن زیتونی که مصرف می کنیم کاملا سالم و اورگانیک است.قبل از خرید روغن زیتون از آنها بپرسید که زیتون هایشان از کجا می آید؟ چگونه روغن زیتون خود را فرآوری می کنند؟ آیا روغن زیتون بدون حرارت یا موادشیمیایی گرفته می شود؟دوستان عزیز یک فروشنده صادق به تمام سوالات شما پاسخ می دهد و چیزی را پنهان نمی کند.

 

روغن زیتون خوب باید چه طعمی داشته باشد؟

  • روغن زیتون باید طعم میوه ی داشته باشد مزه خود زیتون را بدهد
  • روغن زیتون باید تلخ باشد میزان این تلخی بسته به نوع زیتون و زمان برداشت متفاوت است برخی از انواع زیتون تلخی ملایم و برخی تلخی زیادی دارند
  • روغن زیتون باید طعم فلفلی داشته باشد هنگام قورت دادن روغن این سوزش در پشت گلو احساس شود و حتی ممکن است باعث سرفه شود بعضی از افراد فکر میکنند که این بد است اما اینطور نیست در واقع این طعم فلفلی نشان دهنده وجود آنتی اکسیدان های خاص است.حواستون باشه که این احساس تندی باید سریع از بین برود و طولانی نشود.
  • روغن زیتون باید طعم تازه داشته باشد نه سنگین و روغنی

 

روغن زیتون بی کیفیت چه طعم و مزه ی دارد؟

اگر زیتون ها را بعد از برداشت به مدت چند روز در یک محیط مرطوب نگهداری کنند زیتون ها کپک میزنند وقتی روغن آن ها را میگیرند روغن بو و طعم کپک میدهد.حواستان باشد روغن زیتون نباید طعم و بوی کپک ، سرکه داشته باشد.

چگونه روغن زیتون خوب را تشخیص دهیم؟

یکی از بهترین راه های تشخیص روغن زیتون اصل از تقلبی بو و مزه کردن آن است این را هم بگویم این روش صد در صد دقیق نیست بهترین تشخیص را کسی می دهد که در این باره تجربه بیشتری داشته باشد یا به قولی روغن زیتون شناس قهار باشد انقدر روغن زیتون های مختلف را تست کرده باشد که به راحتی بتواند از بین روغن زیتون های مختلف بهترین و تازه ترین طعم را تشخیص دهد برای اینکه شماام بتوانید در مورد خوب بودن روغن زیتون حرفی برای گفتن داشته باشید باید بدانید یک روغن زیتون خوب چه طعمی دارد که این کار را میتوانید با مقایسه روغن زیتون های مختلف شروع کنید مثلا تست روغن زیتون فرابکر با روغن زیتون تصفیه شده ، روغن زیتونی که از مکان های مختلف یا انواع مختلف زیتون فراوری شده،تست روغن زیتون قدیمی با تازه

آیا روغن زیتون اصل باعث سرفه می شود؟

یک روش تشخیص روغن زیتون اصل از تقلبی این است که مقداری روغن را داخل لیوان بریزید و دست خود را روی دهانه آن قرار دهید. سپس با چرخاندن لیوان و حرکت دورانی آن، گرمای دست خود را به روغن منتقل کنید. سپس دست خود را بردارید و آن را بو کنید. در صورتی که دست شما بوی میوه زیتون یا سبزیجات و علف تازه بدهد، روغن زیتون شما اصل است. در غیر این صورت به احتمال زیاد تقلبی است.

در مرحله بعد مقداری روغن را وارد دهان خود کنید اما آن را قورت ندهید. ابتدا کمی هوا گرفته و سپس روغن را قورت دهید. روغن زیتون اصل مزه میوه و سبزیجات می دهد و احتمال دارد باعث سرفه شما شود؛ زیرا طعم فلفلی و تلخی دارد. این سرفه به علت وجود پلی فنول است و کیفیت روغن را تعیین می کند.

 سخن پایانی

با توجه به اینکه روغن زیتون بی کیفیت در بازار به وفور یافت می شود، آشنایی با روش تشخیص روغن زیتون اصل از تقلبی بسیار مهم است. روغن زیتون مرغوب باید بوی میوه های تازه و سبزیجات بدهد. در غیر این صورت از زیتون های فاسد و بی کیفیت روغن گیری شده است. رنگ، بو، طعم، قیمت، بسته بندی و… از جمله مواردی هستند که هنگام خرید روغن زیتون اصل باید به آن ها توجه کنید. شما می توانید روغن زیتون اصل رودبار را از فروشگاه اینترنتی مزنزی سفارش دهید. با مصرف این روغن متوجه خواص بی نظیر آن در پوست، مو و سلامت دستگاه های بدن می شوید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *